Suchá hořčice v zemi se používá proti škůdcům, především hmyzu. Na rozdíl od chemických průmyslových insekticidů se hořčice nehromadí v půdě ani rostlinných tkáních a děsí škůdce.
Hořčičný prášek nahradí desítky chemikálií, je efektivní, levný a cenově dostupný. Dalšími výhodami je ekologie, je bezpečný pro lidi i zvířata.
Hořčičné zrno je malinké a obsahuje mnoho výhod
Snadno ho tak aplikujete na zahradu a zbavíte se nepříjemného hmyzu, který může napadat rostliny. Suchý hořčičný prášek vydrží mnohem déle než vodné roztoky, které ztrácejí účinek při jakémkoliv srážení, včetně husté mlhy nebo silné rosy. Za suchého počasí trvá účinek hořčice asi 7-8 dní, méně často až dva týdny.
Roztok hořčičného prášku by se měl nastříkat na rostliny brzy ráno, večer po západu slunce nebo za oblačného počasí. Za jasného slunečního světla se vlhkost rychle odpařuje a hořčice, která zůstane na listech rostlin, může způsobit jejich popáleniny. Hořčice nemá žádné negativní účinky na rostliny a také se nehromadí v kůži.
Nejčastěji se hořčičná infuze používá v zemi proti škůdcům. Na rozdíl od průmyslových prostředku se hořčice nehromadí v půdě. A jaký je postup při výrobě hořčičného postřiku?
Postup je jednoduchý a účinek zaručený
200 g hořčičného prášku zřeďte v kbelíku s horkou vodou (asi 10 litrů) a nechte 2-3 hodiny pod víkem. Několik vrstev gázy přeceďte, přidejte 5 lžic 9 % octa a 50 gramů strouhaného domácího mýdla, aby směs zůstala na listech déle. Jednou za týden – ale můžete i častěji, pokud padala rosa nebo pršelo – nastříkejte nejen na rajčata, ale také na brambory nebo lilek. Pokud přípravkem jednou za týden polejete půdu, můžete se zbavit drátů.
Hlemýždi ani slimáci vaši úrodu neohrozí, pokud jim nedovolíte, aby se na listech pásli a ničili rostliny. Pokud pravidelně používáte hořčičný prášek nebo horní vrstvu mulčovacího materiálu. Hořčice spálí jemnou pokožku hlemýžďů a půjdou jinam. Jestli chcete zvýšit účinek postřiku, přidejte mletou feferonku a popílek z práškového dřeva. Vše smíchejte v poměru 1:1:1.
Hořčičný prášek funguje i proti housenkám a motýlům
V 10 litrech vody promíchejte hrnek hořčičného prášku a tabákového prachu. Přikryjte víkem a nechte tři dny odležet. Poté filtrujte a ošetřujte výsadbu každých 10-14 dní až do konce sezony. Před výsadbou sazenic se do brázdy nalije směs dřevěného popela a hořčičného prášku v poměru 3:1. Poté, co cibule narostou o 5 cm, se do uliček nalije stejné složení a půda se uvolní. Léčbu opakujte každé dva týdny. Stejnou směs můžete aplikovat na mrkev, petržel, celer nebo dalších deštníkové rostliny každých 14 dní po celou sezonu.
Hořčičný prášek pomáhá pouze v případě, že je málo škůdců. 100 g prášků smíchejte v kbelíku s vodou, vylouhujte dva dny na teplém místě, přeceďte, zřeďte vodou a smíchejte s 40 ml tekutého mýdla. Tuto směs nastříkejte na stromy ještě před kvetením.
Brukvivoté blechy milují řepu, ředkvičky nebo zelí. Jejich škodlivost ale můžete snížit zaléváním záhonů hořčicovým nálevem. Kromě prášku a vody můžete do směsi přidat také octovou esenci. Pokud zaznamenáte nové škůdce, neváhejte směsí postříkat rostliny. Použít můžete také jodizovanou sůl a společně s hořčicí smíchejte v kbelíku s vodou. Dalším receptem je smíchání 100 g prášků s vodou, nechat pod víkem, přecedit a následně ve směsi rozpustit 40-50 g mýdlových hoblin – tak můžete ošetřit i ovocné keře a stromy.
Hořčičný prášek je velmi účinnou zbraní nejen proti škůdcům, ale rostlinám prospívá ve všech ohledech. Proto si udělejte čas, vytvořte si svou vlastní směs a pravidelně rostliny stříkejte, abyste je udrželi zdravé. Zachráníte tak svou úrodu a užijete si radost ze zahradničení.