Využijte letní nadúrody a vytvořte si zásoby lahodné zavařené zeleniny na zimní měsíce, ve kterých cena čerstvé zeleniny letí prudce nahoru. Své nejoblíbenější recepty nám prozradila Veronika Gruntová, která vede projekt Máma z gruntu. „Největší boom pro mě znamenalo narození první dcery. Chtěla jsem jí připravit to nejlepší na světě. Rozšířila jsem záhonky a vrhla se do zavařování přesnídávek a příkrmů. Nechtěla jsem totiž běhat do obchodu, luštit etikety a utrácet zbytečné peníze za něco, co jsem si mohla připravit sama doma a mnohdy i lépe. Z kvalitnějších surovin, bez cukru, sladidel nebo konzervantů,” říká Veronika a přidává své odzkoušené recepty z webu Zavařujeme s mámou z gruntu.
Řepa na několik způsobů
Červenou řepu plnou vitamínů vřele doporučujeme uchovat na zimu. Bude se hodit. Vyzkoušejte třeba zelí z červené řepy, které můžete v listopadu přidat k pečené kachně nebo do pořádného zimního boršče. Jeho příprava je velmi rychlá a využijete při ní i netradiční chuť červeného vinného octa. Hotové zelí stačí zavařit do sklenic a jste na zimu připravení.
Klasikou je sterilovaná červená řepa, kterou můžete v zimě přidat do salátů, pod maso nebo jen zapéct s kozím sýrem. Že na ni nemáte ze školní jídelny dobré vzpomínky? Tak rozhodně zkuste červenou řepu s křenem ve videoreceptu od Mámy z gruntu, ta s ní chuťově nemá vůbec nic společného a je vynikající. I tady je příprava velmi rychlá a můžete si tak uchovat prakticky celou úrodu.
Vyzkoušejte také její recept na červenou řepu s bílým zelím. Lahodnou chuť jim dodá nálev z poctivého Bzeneckého lihového octa a během chvilky budete mít plnou spíž.
Papriky a rajčata v novém
Jestli se vám podařilo vypěstovat i letos krásně voňavá rajčata a barevné papriky, schovejte si jich pár na zimu. V domácím kečupu, marmeládách a čatní nebo jako sterilovaná cherry rajčátka a papriky vám vydrží pěkně dlouho a v zimě je určitě oceníte. Více než 30 receptů s rajčaty najdete na blogu Milujeme ocet. Mimochodem, věděli jste, že konzervovat můžete i rajčatovou polévku? Stačí ji připravit podle receptu, přelít do sklenic, zavíčkovat a zavařit 20 minut na 85° C.
Zavařování zeleniny i ovoce může být velmi kreativní činnost. Jestli si někdy nebudete vědět rady nebo pátráte, jak zavařovat v troubě, myčce či mikrovlnce, když nemáte zavařovací hrnec, mrkněte do sekce rad a tipů Mámy z gruntu na webu Bzeneckého octu. Určitě tam spoustu návodů k zavařování najdete.