Velké, sladké, šťavnaté a voňavé jahody. Smíchejte pět surovin a úroda bude taková, jako ještě nikdy

                   

Se začínajícím jarem přichází řada velmi důležitých úkolů v zahradě, které nám mají zaručit bohatou úrodu našich oblíbených plodin. Dnes se právě proto zaměříme na jahody, které vyžadují pravidelnou starostlivost, a i přes to, že se zdají být jako zcela nenáročné, může toto zdání klamat. Především co se týče hnojení. Představíme si proto jednoduchý návod na domácí hnojení jahodníků, které poté budou zdravé, velké a s bohatou úrodou sladkých a šťavnatých jahod.

Hnojení mladých jahod

Jahody obecně patří mezi oblíbené letní ovoce. Ještě lépe než malé a nepříliš výrazné plody ale chutnají pořádně velké, sladké, šťavnaté a voňavé jahody. Ty jsou v zahradě nejen pastvou pro oko a pýchou každého zahrádkáře, ale také chutným cílem, který mezi záhonky vábí nejen děti, ale i dospělé. Aby však takové byly, vyžadují řádnou a pravidelnou péči, počínaje zálivkou a konče hnojením. Jak tedy správně na to?

iZdroj fotografie: Unsplash

Mimo pravidelnou a bohatou zálivku, vytrhávání plevelu a uschlých částí vyžadují jahody také poctivé zahnojování, aby v létě mohly plodit krásné velké a červené plody. Velmi důležité je, dát si při hnojení pozor na to kdy hnojíte, a čím hnojíte. První hnojení by mělo nastat v době, kdy jahodníky po zimě vyraší nové lístky, které se podobají na srdíčka. Tehdy víte, že je potřeba dopřát rostlince pořádnou porci vitamínů a živin, a to právě v podobě hnojení.

Nejlepší pro první hnojení po zimě je jednoznačně kravský nebo koňský hnůj. Pokud však k takovému hnojivu nemáte přístup, využijte běžně dostupné granulové hnojivo, které seženete v obchodě. Při zahnojování však pozor na „porci“ hnojiva. Přílišné množství by totiž mohlo rostlinkám spíše uškodit než pomoct. Na jeden kořenový základ tedy počítejte pouze jednu čajovou lžičku hnojiva, které řádně naředíte vodou, nebo správně zapracujete do půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhá várka hnojení je poté nejlépe načasovaná v období, kdy jahodníky začínají kvést. Tehdy potřebují řádně podpořit a doplnit draslík, dusík, fosfor a jiné důležité látky. Ty ve velké míře obsahuje například slepičí trus, ze kterého si doma vytvoříte takzvaný zákvas, což je sice nepříliš voňavá směs, zato ale velmi účinná, co se týče správného nabuzení rostlin. Mimo to ale existuje řada dalších velmi pozitivně působících hnojiv, které si uděláte i sami doma. Mezi ně patří například i směs, kterou si nyní představme.

Popel dělá zázraky

Velmi účinným povzbuzovačem růstu a kvality rostlin je také popel. Ten totiž obsahuje uhlík a další řadu prospěšných látek. Na některé živiny ve však malinko chudý, tak je dobré jej vždy s něčím smíchat. Právě proto pro vás máme jednoduchý návod s čím a v jakém množství popel kombinovat a jak na to.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Potřebovat budete pouze 1 sklenici popela, kterou smícháte s jedním a půl litru vroucí vody a necháte odležet. Až bude tato směs studená, přimíchejte do ní přibližně 2 gramy manganistanu draselného, 2 gramy kyseliny borité a jednu polévkovou lžíci jódu. Celou směs pořádně promíchejte a poté zřeďte ve velkém kýblu plném vody.

Takto připravenou směs pouze pomocí rozprašovače nanášejte na jahodníky. Kromě podpory růstu rostlin toto hnojivo účinně působí také jako přírodní hubič hmyzu, který by vaše rostliny mohl napadnout. Nanášejte tedy pravidelně, každých 10-14 dnů podle potřeby. Těšit se poté můžete na pořádnou úrodu krásných a lahodných jahod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články