Odstraňování plevele patří mezi časté a pravidelné činnosti na zahradě. Týká se to užitkových i okrasných zahrad a vždy je vhodné zvolit spíše šetrnější metodu v porovnání s využitím drastického herbicidu. V následujících radách jistě objevíte inspiraci, jak si poradit s plevelem efektivně, a přesto šetrně k vašim rostlinám i přírodě okolo.
Hydrogenuhličitan sodný nebo solný roztok
Tento způsob je ideální hlavně pro plevel, který roste na dlažbě. Postižená místa jednoduše posypejte hydrogenuhličitanem sodným, což zabrání růstu rostlin. Podobně dobře funguje i zdánlivě obyčejný solný roztok. Připravte ho v koncentrované téměř nasycené formě smícháním 1 dílu soli s 2 díly vody. Následně nalijte na rostliny plevele, ale snažte se vyhnout rostlinám, které chcete ponechat, aby nedošlo k jejich poškození.
Ocet nebo vodka s mýdlem
Dalším způsobem, jak si připravit domácí herbicid, je použití octa. Stačí ho nastříkat na nežádoucí rostliny, což zpomalí či úplně zastaví jejich růst. Snažte se vždy dostat co nejvíce ke kořenům a nejlepších výsledků dosáhnete při použití na mladé plevelné rostliny. Dalším způsobem je smíchání 2 sklenic vody, 30 ml vodky a a trochu obyčejného tekutého mýdla. Touto směsí opět zalijte plevel a sledujte, jak vysychá a další se již na daném místě neobjevuje.
Mechanické odstraňování plevele
Hlavně v místech, kde se plevel nachází v těsné blízkosti u kulturní rostliny je důležité zabránit jejímu poškození. Pro takové místa se nehodí použití tekutého přípravku a přichází na řadu poctivé ruční a mechanické odstranění plevele. Vybavte se pořádnými rukavicemi a nezapomeňte také na motyčku nebo praktický vypichovač plevele.