Dracéna patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Pokud však není dostatečně spokojená, dává to najevo opadáváním listů. Tento jev přitom může mít hned několik různých příčin. Co všechno může způsobovat, že listy padají a jak tomu zabránit? Většinu uvedených rad je možné aplikovat i na jiné pokojové rostliny.
Málo časté přesazování a nekvalitní substrát
Pokud si novou rostlinu přinesete z obchodu, měla by být ihned přesazena do nového a kvalitního substrátu. Pravidelné přesazování je žádoucí zhruba jednou za 3 až 4 roky. Substrát by měl mít drobtovitou strukturu a dostatečné množství živin. Během sezóny je pro zdravé listy žádoucí přidávání hnojiva do zálivky pro doplnění důležitých minerálních prvků.
Choroby nebo škůdci
Opadávání listů způsobují choroby nebo škůdci. Typické jsou například hniloby, které se mohou šířit od kořenů až právě k jednotlivým listům, kdy rostlina reaguje jejich odstraněním. V takovém případě se objevují žluté či hnědé skvrny. Problémem mohou být i parazitující škůdci, kteří rostlinu okrádají o živiny. Patří sem mšice a nejrůznější roztoči.
Podchlazení, průvan nebo příliš suchý vzduch
Další příčinou, kvůli které listy usychají a následně opadávají mohou být příliš nízké teploty. Dracéna je typická pokojová rostlina, která nemá ráda zimu. Zároveň bývá citlivá také na průvan, proto se nehodí do průchozích chodeb a všude tam, kde více proudí vzduch. V zimních měsících, kdy se v bytech topí, bývá problémem také suchý vzduch. Tehdy dracéně pomůžete dostatečným rosením.
Jak na správnou péči o dracénu
Pokud chcete mít dracénu bohatě zdobenou krásnými a zdravými listy, bude to vyžadovat tu správnou péči. Jakmile se objeví problém s listy, začněte ho řešit co možná nejdříve. Rostlinu mírně zalévejte a umístěte na stanoviště, kde nehrozí nízké teploty ani průvan. V zimních měsících se snažte dostatečně zvlhčovat vzduch a dracénu nedávejte hned vedle topení.