Proč do kmene stromů a keřů zatlouct rezavé hřebíky nebo kolem sazenice vyskládat drobné mince

                   

Možná se to stalo i vám. Staré jabloně přestaly kvést a vypadá to tedy, že jsou vhodné už jenom na otop. Pokud však znáte ty správné prostředky, kterými můžete jejich plodnost znovu stimulovat, zajistíte si úrodu ještě na dlouhá léta. Kupříkladu indičtí zahradníci zatloukají do kmenů přestárlých kokosových palem rezavé hřebíky. A totéž můžete udělat i vy. Stromům tato praxe nijak neubližuje. Naopak, lze na ní jen a jen vydělat. A jak sadu ještě pomoci?

iZdroj fotografie: Pxhere

Epsomská sůl jako šikovný pomocník proti houbám

Zpozorujete-li, že z vašich stromů opadávají květní či listové pupeny, bude na vině pravděpodobně nějaká houbová infekce. Okamžitě je proto ošetřete síranem hořečnatým, který je u nás známý také jako epsomská sůl. Účinek uvidíte téměř okamžitě. A jak na to? Dvě lžíce epsomské soli rozpusťte v jednom litru teplé vody. Přelijte do lahve, protřepte a nastříkejte na větve stromů. Opakujte každé dva týdny. Začněte během období květu a skončete až ve chvíli, kdy z korun sklidíte poslední plody.

iZdroj fotografie: Unsplash

Proti již rozvinutým houbovým chorobám vám skvěle pomůže jedlá soda. Její aplikace je také velmi jednoduchá. Jednu lžíci toho bílého zázraku vsypte do tří litrů teplé vody a pořádně promíchejte. Nastříkejte na listy tak, aby roztok skanul ve velkých kapkách a začal se vsakovat do země. Jedině tak máte jistotu, že bylo ošetření provedeno správně.

Dbejte i na správně provedené hnojení

Jak jsme už zmínili, ovocné stromy potřebují dostatek železa. Rezavé hřebíky však nemusíte aplikovat jen za pomoci kladívka. Nechte je několik dní vylouhovat ve vodě a roztokem poté zalijte stromy. A hodit se budou i měděné mince. Ty se vyplatí zakopat u kořenů. Pomohou vám totiž zničit choroboplodné zárodky hub. Dalším skvělým pomocníkem plným důležitých výživových složek je mléko. Používejte ho pro zálivku ve zředěné formě (a ne příliš často).

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

A jestliže se chcete zbavit úporných hmyzích škůdců, vsaďte na lahve s malým množstvím sirupu nebo sladké limonády. Rozvěste je v korunách ovocných stromů (nejúčinnější jsou v období květu). A poslední rada na závěr? Rostliny milují hudbu! Je to přesně tak, prokázaly to i některé studie. Například na těch nejlepších vinicích pouští svým svěřencům pohodový jazz. Takže až budete příště uvažovat o nějaké hudební produkci, klidně ji uspořádejte právě ve svém ovocném sadu. Za vyzkoušení totiž opravdu nic nedáte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články