Konečně správný návod na řezání květin, po kterém vydrží dlouho krásné a nezvadnou

                   

Krásná kytice, která vydrží mnoho dnů až týdnů vždy dokáže udělat radost a prozářit celý den. Ovšem, aby si řezané květiny zachovaly svůj krásný vzhled, musíte o ně správně pečovat. S tím vám mohou pomoci i následující rady. Obecná pravidla se hodí pro základní péči o běžné kytice a dále si můžete zapamatovat i některá specifika, která platí pro jednotlivé druhy květin.

Obecná pravidla pro stříhání květin pro maximální životnost

Aby květiny vydržely dlouho čerstvé a déle dělaly parádu ve váze, je potřeba správně o ně pečovat. To v praxi znamená dodržování několika následujících rad. Tyto obecná doporučení jsou v zásadě vhodná pro všechny druhy okrasných rostlin umisťovaných do vázy. Jde tak o vhodné rady pro úpravu smíšených kytic, kdy rozhodně poznáte rozdíl na prodloužení jejich celkové životnosti.

iZdroj fotografie: Canva
  • Stonky vždy zastřihněte pod úhlem 45 stupňů našikmo
  • Stříhání stonků ideálně provádějte ideálně pod vodou, aby se zabránilo přerušení toku vody
  • Pro udržení čerstvosti rostlin provádějte zařezávání každý den
  • Listy, které jsou blízko vody musíte odstranit, aby nezačaly uhnívat
  • Stonky ořezávejte ideálně za chladného počasí, když je ráno nebo večer

Nároky jednotlivých rostlin pro správnou péči a zachování krásného vzhledu květu po mnoho dnů

Co se týká konkrétních nároků jednotlivých druhů okrasných rostlin, vyžaduje každá trochu jiné zacházení. Například u gerbery je nutné řezat stonek ještě více našikmo. U chryzantémy je velmi důležité odstranit všechny listy, které se nachází pod vodou. Karafiát by měl mít stonky řezané vždy na růstovým kolínkem.

iZdroj fotografie: Canva

Pro dlouhou životnost v případě mečíku je dobré přidat trochu minerálních látek do vody. Kytici s liliemi je většinou dobré nevystavovat slunečnímu záření a pro dlouhou životnost jim vyberte spíše chladnější místo. To stejné platí i pro pivoňky. Narcis může do vody vylučovat látky škodlivé pro jiné rostliny, takže ho nechte nejdříve ve váze o samotě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články