Zamiokulkas aneb pokojovka vhodná naprosto kamkoliv. Obzvlášť perfektní pro líné pěstitele

                   

Jen málokterá pokojová rostlina zažívá takový boom jako právě zamiokulkas. A není divu. Vypadá totiž velmi exoticky a nádavkem není vůbec náročná na pěstování. Zdálky může připomínat peří nějakého velkého ptáka a nevadí jí ani poměrně značné pěstitelské nedostatky. Takže pokud hledáte ideální parťačku do svého bytu, vsaďte právě na tento půvabný sukulent.

Zamiokulkas zamiolistý seženete snadno

Pochází z východní Afriky a v květinářství ho obvykle najdete pod latinským označením Zamiokulkas zamiifolia alias zamiokulkas zamiolistý. Ale pozor, nespleťte si ho se zamií (Zamia), jež sice vypadá velmi podobně, ale co do pěstitelských nároků se značně liší. Vždy se tedy řiďte latinským názvem.

iZdroj fotografie: Pixabay

K dostání bývá v různých velikostech, takže není problém pořídit si dekoraci na parapet i skutečně výraznou solitéru třeba do vstupní haly. Nádherně vypadá i v kompozici s jinými pokojovými rostlinami, takže ideálně doplní třeba vaše ibišky, lopatkovec, monsteru, nenáročné fíkusy apod. Vyžaduje pouze opatrnou manipulaci.

Masité listy jako zásobárna důležitých živin i vody

Jeho listy jsou totiž opravdu macaté, stejně jako stonky. U těch to platí zejména u spodní báze, v níž uchovávají značné množství vody. Bohužel se také velmi snadno lámou, leckdy stačí i silnější dotek. Jinak však zamiokulkas nijak náročný není. Nesnáší pouze jediné –⁠ přemokření a přímé sluneční světlo. Naopak ve stinném koutu se mu bude dařit skvěle.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Nevadí mu, když na něj se zálivkou občas zapomenete, a pokud ho budete pěstovat v polostínu, poroste vám doslova jako splašený. Není náročný ani na hnojení, ve vegetační sezóně mu dopřejte komplexní hnojivo jednou za tři týdny. Jestliže bude mít dostatek fosforu, pak vám i vykvete. Květy jsou však nenápadné a umístěné v bázi stonků.

Co byste ještě měli vědět

A kdy ho přesazovat? Vždy, když kořeny prorostou pod odtokem v květináči, nic víc není třeba. Zamiokulkas se totiž pyšní zásobními hlízami a stísněné prostory přímo miluje, přesazováním mu tak leckdy spíše uškodíte. To je poměrně málo požadavků na rostlinu, která s vámi vydrží dlouhou řadu let, nemyslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články