Kdy vysévat mrkev na zimu podle lunárního kalendáře: Ideální je druhá polovina listopadu a počátek prosince

Aby se vám úroda mrkve vyseté před zimou opravdu vydařila, vyplatí se podle lidové moudrosti vzít v úvahu i postavení Měsíce.

Jak vyrobit mini skleník z PET lahve i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem zimy začíná podle webu ideální období pro výsev ozimé mrkve. Pro zajištění bohaté sklizně je však nezbytné dodržovat specifické pokyny pro výsev, jinak se z velké úrody rozhodně těšit nebudete. A to by byla škoda.

Kdy nejlépe vysévat mrkev

Tento krok je vhodné provést zejména v listopadu a prosinci, kdy panují stabilní mrazivé teploty. Výsev v tomto období je vhodnější, protože zajišťuje, že semena nevyklíčí předčasně, což by je činilo zranitelnějšími vůči zimním podmínkám, jak informuje web OurStoneyAcres. Už dříve jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři zmiňovali, že ideální jsou pro výsev mrkve dny s teplotou v rozmezí 0 – 2 °C, jedině tak se dobře uchytí.

Výsev za teplejšího počasí může vést k předčasnému vyklíčení, což by mohlo ohrozit schopnost rostlin odolávat zimním podmínkám. Abyste využili těchto příznivých podmínek, ale zároveň zvýšili svou šanci na úspěch podle postavení Měsíce, měli byste k výsevu mrkev přistoupit v některém z těchto dní: 14.11 až 18.11, 21.11 až 22.11, 25.11 až 26.11, 01.12 a 04.12 až 11.12. Tak si můžete jednoduše pojistit svůj úspěch.

Pravidla pro úspěšné setí

„Mrkev vysejte nejlépe na záhon, na kterém se již dříve pěstovaly okurky, rajčata, cibule, cukety a dýně. Vyhněte se však výsadbě mrkve po fazolích nebo petrželi,“ radí čtenář Radim P. z Měníka. A doplňuje i další rady. Podle něj je také nezbytné střídat plodiny tak, aby stejné druhy rostlin neobsazovaly stejný prostor po sobě. A doporučuje také čtyřletý odstup mezi výsadbami mrkve na stejném místě. To potvrzuje i web SavvyGardening. O pravidlech pro výsev mrkve jsme nedávno na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Chcete se sousedům chlubit obří sklizní mrkve? Držte se letos těchto geniálních rad a výsledek máte zaručený

Množství a hloubka osiva

Při výsevu na zimu použijte přibližně o čtvrtinu více semen než při jarní výsadbě. Vyrovnáte tak případné ztráty během zimních měsíců. Dbejte také na to, aby byla semena zaseta do vhodné hloubky. Tím se zabrání jejich předčasnému vyklíčení a zvýší se jejich schopnost přečkat zimu. Já osobně pak doporučuji zakrýt záhon s mrkví vrstvou mulče a použít řádkový kryt nebo plachtu na (zatižte ji kameny nebo poleny). Tato ochranná vrstva slouží k několika účelům.

Sklizená neumytá mrkev iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se teprve chystáte vysít mrkev na zimu, můžete se inspirovat lunárním kalendářem – podle lidové moudrosti pak poroste lépe
  • Izolace: Mulč poskytuje izolaci a chrání semena mrkve a mladé rostliny před extrémními teplotami.
  • Ochrana proti větru: V zimních bouřkách nebo při větrném počasí zabraňuje mulčování odfouknutí řádku nebo záhonové plachty upevněné kameny nebo kládami.
  • Bonusový krok: Pro usnadnění lokalizace záhonu s mrkví v období, kdy je zahrada pokryta sněhem, doporučuji zapíchnout vedle záhonu velkou větev. Toto jednoduché, ale účinné opatření zajistí snadnou identifikaci záhonu, takž si ho omylem třeba nepošlapete.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při výsevu mrkve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články