Mrkev toho ke své spokojenosti příliš nepotřebuje – pokud ji však vysadíte na záhon se s správným složením živin, odvděčí se.
Abyste si na jaře zajistili bohatou úrodu mrkve, je nutné ji podle webu iReceptář zasít už na podzim. Jedině tak si můžete už na počátku léta dopřát křehkou a šťavnatou mladou mrkev. Pro rychlejší sklizeň je klíčový právě její výsev na podzim.
Vsaďte na ranou mrkev
Raná mrkev je výrazně větší, šťavnatější a sladší než běžné odrůdy. To je dáno jejich růstem brzy na jaře, kdy je půda vlhká, protože dostatečná vlhkost je pro klíčení semen a vývoj plodů klíčová. Výsev mrkve na podzim má však i jednu nevýhodu – sklizené produkty mají kratší trvanlivost, na což upozornil magazín Dům a Zahrada.
Výběr ideálního místa pro výsadbu mrkve
Mrkev prospívá v kypré a úrodné půdě, proto je nutné vytvořit záhony, kde je půda lehčí a bohatší. Nejvhodnějším místem bude oblast neustále zalitá slunečním světlem, které zajistí rychlé jarní tání sněhu. „Mrkev je vhodné vysévat po cibuli, bramborách, zelí, okurkách nebo rajčatech. Po sklizni odstraňte veškerý plevel, stonky a zbytky a poté půdu ošetřete minerálními hnojivy,“ radí zahradník Marcel Š. z Klášterce nad Orlicí. A dodává: „Vyvarujte se hnojení půdy čerstvým hnojem a půdu připravte s dostatečným předstihem, ideálně do poloviny října.“
Načasování podzimního výsevu mrkve
Mrkev vysévejte těsně před příchodem silných mrazů. Určit přesný termín výsadby je vzhledem k velmi proměnlivým povětrnostním podmínkám náročné. Ale stojí to za to, protože cílem je zabránit vyklíčení semen mrkve před příchodem mrazů. Výsev v říjnu je rizikový, protože pokud dojde k tání, semena mohou vyklíčit a následné mrazy mohou vést k jejich zániku. Proto je nejlepší vysévat mrkev nejpozději do konce listopadu. Už dříve Chalupáři-Zahrádkáři zmiňovali, že ideální jsou pro výsev mrkve dny s teplotou v rozmezí 0 – 2 °C.
Pokyny pro výsev mrkve
Podzimní výsev mrkve zahrnuje několik kroků. Před příchodem mrazů vytvořte 1 až 2 cm hluboké jamky, nasypte do nich semena a zasypte je suchou a teplou půdou. Tuto půdu si připravte předem, naplňte dva kbelíky a uložte je na teplém místě (to je trik od mé babičky, která na něj nedala dopustit). Poté přidejte přibližně 2 cm silnou vrstvu rašeliny nebo kompostu a utužte ji. Jakmile napadne první sníh, pokryjte jím záhony a přitlačte jehličnatými větvemi. O pravidlech pro výsev mrkve jsme se Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali nedávno.