Africké fialky patří mezi pěstiteli mezi velmi oblíbené pokojové rostliny – ale pokud se v jejich blízkosti necítíte dobře, měli byste se jich zbavit.
Fialky s jemnými okvětními lístky a okouzlujícím vzhledem jsou již dlouho oblíbenou pokojovou rostlinou v mnoha domácnostech. Za jejich krásou však někteří lidé vidí zlo a tvrdí, že fialky mohou nést negativní energii, ovlivňovat atmosféru a dokonce vyčerpávat energii těch, kteří je pěstují v interiéru. Jak takové negativní působení poznat?
Negativní energie spojená s fialkami
Některé kultury věří, že fialky přivádějí do domova negativní energii. Existuje také pověra, že přijetí fialek od neznámé ženy může přinést do života smůlu nebo rozvrat. Kromě toho jsou považovány i za květiny zesnulých a podle některých názorů mohou odrazovat muže.
Na druhou stranu se v některých tradicích fialky spojují spíše s pozitivními znameními. Východní tradice tvrdí, že tyto květiny podporují harmonii v rodině a působí jako štít proti konfliktům a neshodám. Kromě toho věří, že fialky přitahují finanční prosperitu.
Kam umístit fialky
Umístění fialek v domě je na základě těchto názorů často považováno za klíčové. Doporučuje se proto vyhnout se umístění fialek v ložnici, protože v noci uvolňují oxid uhličitý, který by mohl narušit spánkový režim. Místo toho se doporučuje pěstovat je v kuchyni nebo obývacím pokoji, kde lze jejich údajné pozitivní účinky mnohem lépe využít.
Časté chyby při péči o fialky
Pokud na pověry nevěříte, pak vás dost možná bude spíše zajímat jejich pěstování. Web Fabviolets tvrdí, že jednou z nejčastějších chyb je použití příliš velkého květináče. Takové podmínky mohou vést k přemokření, což může způsobit uhnívání kořenů. Fialky nejlépe kvetou, když se jejich kořeny dotýkají stěn květináče, proto se doporučuje květináč o průměru asi jedné třetiny průměru listů rostliny. Pamatujte také, že se fialkám se nejlépe daří v plastových květináčích, které udržují vlhkost a zajišťují dostatečnou drenáž.
Pro fialky také nemusí být podle internetových stránek PrimaNápady vhodná běžná zemina nebo směsi příliš bohaté na živiny. Pro zdravý růst je vhodnější dobře propustná, lehká směs zeminy s přídavkem perlitu pro lepší provzdušnění. Pro jejich perfektní prosperitu pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují i jód nebo třeba jednoduché hnojivo z kefíru.