Granulovaný slepičí trus zajistí dvojnásobnou úrodu jahod. Podpoří jejich přirozenou sladkost a šťavnatost

                   

Dříve byly slepice na každé zahradě, takže není divu, že byly jejich odpadní produkty velmi hojně využívány. Dnes si je však může dopřát i ten, komu se o drůbež jednoduše starat nechce. Chtěli byste letos dosáhnout minimálně dvojnásobné úrody jahod? Ukážeme vám, jak vám v tom pomůže čerstvý i granulovaný slepičí trus. Není to vůbec těžké a na jednu rostlinku vám bude stačit jedna sklenice hnojiva.

Granulovaný slepičí trus má mnoho výhod

Nemáte doma slepice? Vůbec to nevadí. Naopak, již upravený granulovaný slepičí trus se může pochlubit skvělým vyčištěním i redukcí nadměrného množství čpavku. Své rostlinky tak nezatížíte žádnými nežádoucími patogeny, ani jim nepopálíte citlivé kořeny kvůli přebytku amoniaku v čerstvém slepičím trusu. A co si s granulemi počít?

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Najděte doma zavařovací sklenici o objemu jednoho litru a tu naplňte granulovaným slepičím trusem. Celé množství pak nasypte do deseti litrů vody. Dobře zamíchejte a nechte dvě hodiny odpočívat (doporučujeme přikrýt). Poté promíchejte ještě jednou a použijte k pohnojení jahod. Tímto způsobem připravíte hnojení pro deset rostlin, takže v případě potřeby doporučujeme množství hnojiva navýšit.

Čerstvý slepičí trus je třeba zbavit amoniaku

Pokud si myslíte, že čerstvé slepičince jsou tím nejlepším, co svým jahodám můžete dopřát, pak se mýlíte. Riskujete totiž popálení kořenů kvůli příliš velkému množství amoniaku. Slepičí trus je proto nutné naložit na 5-7 dní do vody a během této doby pravidelně promíchávat. Tak se části amoniaku zbaví a vy ho poté budete moci použít ke hnojení jahod.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kdy a jak hnojit jahody slepičím trusem

Na první dávku tohoto téměř zázračného elixíru je čas v květnu. Stačí jen jedno jediné pohnojení a úroda bude zajištěna. Jahody totiž velmi brzy tzv. pustí nové lístky, navíc přítomné živiny posílí i jejich kořenový systém. Hnojení pak zopakujte ještě jednou po odkvětu, tím jim zajistíte perfektní kondici i na příští rok. Nikdy však neaplikujte hnojivo na suchou zem, raději ji pokryjte slámou. Ochráníte tak citlivé kořeny jahodníků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články