S mšicemi na růžích si poradíte zcela ekologicky, pomůže obyčejná stužka na balení dárků

                   

Nezatěžujte svou zahradu chemií, v dnešní době je to totiž zbytečné. Stačí se podívat do bohatě zásobených receptářů našich babiček, které opět vykukují na světlo, a zjistíte, že proti mšicím lze použít celou řadu účinných přírodních triků. My se dnes zaměříme konkrétně na růže, které dokáže tento nepříjemný hmyz opravdu značně potrápit.

Nalákejte berušky na růže jednoduchým trikem

Neexistuje ekologičtější způsob než ten, že necháte mšice zlikvidovat jejich přirozenými nepřáteli. V našich podmínkách jsou to zejména slunéčka sedmitečná. Dříve jsme je jako děti chodili lovit na louku, kde jich na divokém kvítí bylo víc než dost. Někteří uvědomělí zahrádkáři dávali za krabičku od sirek naplněnou beruškami i nějakou tu odměnu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dnes vám však prozradíme mnohem jednodušší způsob, jak tenhle užitečný hmyz na vaši zahradu přivést. Můžete sice vsadit na nejrůznější umělé odchovy (jež se bohužel nepyšní právě nízkou cenou), ale proč byste to dělali, když vám bude stačit několik kusů žlutých stužek nebo stejně zbarvené textilie?

Žlutá barva láká slunéčka jako magnet

Možná jste si všimli, že na vás tito broučci občas sedají, máte-li na sobě výrazně zbarvené oblečení. Ze všech barev je jim totiž nejsympatičtější právě žlutá. Budete tedy potřebovat jen několik žlutých stužek anebo pruhů látky z nějakého starého trička. Platí, že čím je žlutá zářivější, tím je to lepší. Stužky navažte na růži v dostatečném množství a několik dní počkejte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Berušky přilétnou a začnou se živit svou hlavní kořistí. A s trochou štěstí brzy na stoncích objevíte i jejich oranžové larvy. A to je dobře, protože ty jsou při likvidaci mšic ještě sveřepější, než jejich rodiče. Podívejte se pro jistotu do atlasu, abyste je bez pochyb rozpoznali ve všech jejich vývojových stádiích. Byla by totiž škoda tohoto hmyzího pomocníka omylem rozmáčknout jako škůdce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články