Prostředek k eliminaci pampelišek ze zahrady má každý z nás doma. Rostliny do 24 hodin zežloutnou a zahynou

                   

Známe ji pod mnoha různými názvy, nejčastěji je však zmiňována jako pampeliška smetánka či smetánka lékařská (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.). Pyšní se řadou léčivých účinků, ovšem na zahrádce ji také řadíme mezi úporné plevely. A i když milovníci ekozahradnictví tvrdí, že pomáhá vytahovat živiny z hlubších vrstev zeminy k povrchu, stejně ji u sebe vidíme jen velmi neradi. A jak si s ní poradit?

Když jen mechanické odstraňování nestačí

Samozřejmě můžete vzít do ruky starou dobrou lopatku a pampelišku vyrýt. Ovšem pokud její kořen přetrhnete (což se v naprosté většině případů stane), poměrně brzy z jeho zbytku vyroste znovu. Řešením ovšem nejsou ani chemické postřiky, ty totiž vaši zahradu zbytečně zatěžují. A po čem tedy sáhnout? Možná se budete divit, ale skvěle vám poslouží obyčejný ocet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stačí si připravit 170 ml octa, necelé dva litry vody (cca 1800 ml), čtyři lžičky kyseliny citronové a tekuté mýdlo nebo gel na praní prádla. Ocet rozmíchejte ve dvou třetinách vody a ve zbylém množství rozpusťte kyselinu citronovou. Obě směsi promíchejte, slijte k sobě a přidejte mýdlo nebo prací gel. Toto množství postačí na pampelišky po celé zahradě.

Jak domácí herbicid proti pampeliškám aplikovat

Každou pampelišku, kterou najdete, trochu zalijte touto směsí. Musí ovšem být suché počasí a to po následujících 24 hodin. Uvidíte, že listy rostliny do 24 hodin zežloutnou a zahynou. Není ovšem jisté, že pampeliška znovu neobrazí, takže místa jejího výskytu hlídejte a v případě potřeby použijte roztok znovu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ještě jednou pak zahradu pečlivě projděte na podzim a zbavte se každé rostliny, která se před zimou dere na povrch. Uvidíte, že z vaší zahrady pampelišky brzy zcela zmizí. Navíc ji zbytečně nezatížíte nadměrnou chemií, což se rozhodně počítá. Úplně se však přítomnosti pampelišek nevyhnete, ze semen totiž vyrostou každý rok. A ta dokáží díky lehkému chmýří urazit vzduchem opravdu dlouhé vzdálenosti.

Co byste ještě měli vědět o selekci pampelišek

Každý rok na jaře a na podzim si proto tento roztok namíchejte a zalévejte s ním všechny nežádoucí plevely na zahradě. Dost možná totiž zjistíte, že působí nejenom na pampelišky. Pokud ho však všechen nespotřebujete, vylijte ho. Nejlépe totiž působí čerstvý, dlouhým uskladněním se řada prospěšných látek ztrácí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články