Jakou směs nasypat na dno výsadbové jamky pod zelí, aby se mu dařilo i na vaší zahradě

                   

Brukev zelná (Brassica oleracea) se na našich zahradách vyskytuje ve vyšlechtěné formě v mnoha podobách, jde například o hlávkovou kapustu, kedluben nebo květák. Všechny tyto druhy potřebují k vývoji specifické podmínky a také jeden opravdu šikovný trik. Ovšem použít ho můžete i na čínské zelí (Brassica chinensis, syn. Brassica napus var. Chinensis) nebo stále oblíbenější pekingské zelí (Brassica campestris var. Pekinensis).

Jílovitá půda zelí vůbec nesvědčí

I když to tak nevypadá, je zelí všeobecně poměrně náročnou plodinou. Nebude se mu totiž líbit zdaleka všude. Nesnáší zejména jílovité půdy a sazenicím se nebude dařit ani tam, kde je půda po ústupu posledních jarních mrazíků dlouho studená. Se vším ostatním si však takhle oblíbená zelenina poradí bez ztráty kytičky. Propustný substrát a dostatek vzduchu pro kořeny; to jsou základy úspěchu. A co dál?

iZdroj fotografie: Pixabay

Pamatujte si také, že zelí netoleruje kyselou půdu a substrát okolo něj musí být stále vlhký. Pokud ještě při výsadbě hrozí mrazy nebo extrémně studené počasí, překryjte sazeničky pro jistotu netkanou textilií. Ovšem tajemství sazenic, které se rychle ujmou a vytvoří dostatečně silný kořenový systém, tkví v něčem docela jiném. Zelí totiž miluje živiny.

Vyživte ho a těšte se na bohatou úrodu

Organická hnojiva jsou pro něj tak vítaným pamlskem, že jich trochu uvítá dokonce i na dně výsadbové jamky. Zároveň se postarejte o to, aby půda nebyla příliš kyselá (zasáhnout lze díky vápnění) a pozor i na její infikování patogenními organismy. Právě dávka hnojiva pomůže rostlinkám vyrovnat se se stresem a rychleji se ujmout. A jaké použít?

iZdroj fotografie: Unsplash

Použijte jeden šálek spařeného humusu a smíchejte ho se dvěma lžičkami vápna (jestliže se potýkáte s kyselou půdou). Tuto směs nasypte na dno výsadbové jamky a překryjte tenkou vrstvou zeminy (bohatě bude stačit pět centimetrů). Předejdete tak spálení kořenů (pokud vápno nepoužíváte, klidně tento krok vynechte). Nakonec do jamek vložte sazeničky, zasypte hlínou a po všech stranách jemně přitlačte.

Na první zálivce zelí opravdu záleží

Obáváte se hnití hlávek odspodu? Předejděte tomu už ve chvíli, kdy zelí poprvé zaléváte. Pomůže vám účinný roztok manganu ve slabé koncentraci. Ten se o všechny patogenní bakterie, plísně a houby bez potíží postará. A jestliže máte již zasazeno, ale na mangan jste zapomněli, vůbec to nevadí. Jednoduše tento krok aplikujte kdykoliv později. Ovšem samozřejmě čím dříve, tím lépe. Jedině tak získáte maximální úrodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články