Letošní květen nakonec přinesl poměrně vydatné deště, což je pro přírodu rozhodně dobrá zpráva. Zahrádkářům však může dělat starosti to, že vlhko představuje skvělé životní prostředí pro množení slimáků. Ti pak na zahrádce mohou způsobit doslova spoušť a pokud se proti nim řádně nezakročí, mohou zničit i celou úrodu.
Pokud se tato slizká stvoření objevila i na vaší zahrádce, je nutné zakročit proti nim včas. Ideální je začít s likvidací ihned, jak se objeví první kousky. Tak zabráníte tomu, aby stihli naklást vajíčka, a výrazně tak oslabíte jejich populaci pro příští sezónu. Pokud do boje s nimi vytáhnete koncem jara a začátkem léta, máte šanci, že se vám podaří jejich kolonii citelně oslabit.
Přirozené bariéry
Při odstraňování slimáků je možno postupovat více způsoby. Někdo sází na tzv. přirozené bariéry. To znamená, že kolem záhonků staví překážky, které by těmto tvorům měly zabránit dostat se k úrodě. Může se jednat o popel a písek, někdo sype na půdu lógr z kávy, další zase preferuje vaječné skořápky. Jenže tento způsob funguje jen za sucha – jakmile ochranné prostředky navlhnou, přestávají být účinné.
Sbírání a hubení slimáků
Mezi tradiční metody patří i večerní vysbírávání slimáků. Doporučuje se použít rukavice a je také nutné slimáky transportovat do dostatečné vzdálenosti od zahrady, aby si nenašli cestu zpět. Řada zahrádkářů pak pro tyto plže volí i drastickou smrt, například pálením nebo spařením horkou vodou. Je to poměrně běžné, ale v zájmu ochrany přírody jako celku, tedy i škůdců, je možná přeci jen lepší přemístit je na jiné místo a nechat je žít.
Nepřátelé slimáků
Pokud se nebojíte pořídit si i živé hubiče slimáků, můžete vyzkoušet kachny živící se slimáky, kterým se říká indičtí běžci. Přirozeným nepřítelem slimáků je i krtek a ježek, ale ty budete jen stěží přesvědčovat, aby se usadili zrovna u vás na zahradě. Na uzavřeném prostoru, například ve skleníku, můžete vyzkoušet násadu hlístic.