V poslední době se hodně hovoří o devastujícím suchu, které ohrožuje celou krajinu. Možná jeho dopady pociťujete i na vaší zahrádce. Záhonky je však možné před suchem ochránit, anebo je alespoň lépe připravit na zvládání horkého a suchého počasí, které v létě vždy přichází. Jak na to?
Sucho jako nepřítel
Boj se suchem je náročný, zdlouhavý a s nejistým výsledek, ale určitě není dobré stát se založenýma rukama a čekat, že se o sebe příroda postará sama. Jedním z prvních pravidel, které se vyplatí dodržovat je, že nejrychleji vysychají květináče a truhlíky, a proto je lepší rostliny spíše sázet do půdy na stinném místě. Nezapomeňte také, že vláhu potřebují nejen plodiny, ale třeba i keře a stromy. V každém případě si pořiďte sudy a barely, do kterých můžete zachytávat dešťovou vodu, abyste na zalévání zbytečně neplýtvali tou pitnou. Využít můžete i odpadní vodu z kuchyně a koupelny, ale samozřejmě bez saponátů.
Tipy pro zelenou zahradu
Každý by si přál mít nádherný golfový trávník, ale pravdou je, že na takový výsledek potřebujete hodně práce, trpělivosti i spoustu vody. Zkuste se prostě smířit s tím, že se během léta na trávě mohou objevit i žluté fleky. Také méně sekejte a zbytečně trávník nezalévejte – po prvním dešti se velmi rychle sám vzpamatuje.
Vsaďte také na stromy – ty poskytují blahodárný stín, který oceníte nejen vy, ale i záhonky. Vhodné jsou zejména ovocné stromy, které rychle rostou a také plodí chutné ovoce.
Záhonkům pomůže mulčování. V okolí rostlinek nahrňte slámu, posekanou trávu, nebo drcenou kůru. Takové krytí pomáhá udržet vláhu a chrání rostliny před dramatickým vysušováním. Podobně funguje i pravidelné kypření záhonů. Voda se snadněji vsákne a nebude odtékat ze záhonů pryč.
Výborným tipem je také zalévání v dešti. Zní to sice poněkud podivně, ale pravdou je, že při dešti klesá venkovní teplota, takže se rostliny snadněji vyhnou teplotnímu šoku, a navíc se při dešti žádná voda neodpařuje, ale putuje rovnou ke kořenům, kde je nejvíce třeba.