Příčiny hniloby a houbové choroby cibule a co dělat, abyste se jim vyhnuli. Pěstitele dokážou pořádně potrápit

                   

Každý, kdo se věnuje pěstování cibule, sní o bohaté sklizni krásných a zdravých plodů. Někdy tomu ale nejsou okolnosti zrovna nakloněny. Zdá se, že rostliny prospívají. Až do doby sklizně vypadají zdravě. Dokonce i počasí přeje úspěšné sklizni. Přesto ale už vyschlé uskladněné cibule začnou pod suchou slupkou hnít, což z původně krásné úrody udělá tovar, který se musí co nejrychleji spotřebovat, dokud je ještě alespoň trochu k užitku.

Krčková hniloba cibule

Původcem jedné z chorob, které cibuli postihují, je houba Botrytis alli, která způsobuje takzvanou krčkovou hnilobu česnekovitých rostlin. Postihuje především už uskladněné plody, pouze ojediněle lze příznaky zpozorovat už při sklizni. Když napadenou cibuli rozkrojíte, vidíte, jak jsou směrem od stonků do hněda zbarveny i spodní vrstvy plodu. V pozdní fázi pak jsou cibule pokryty hnědošedým povlakem s plochými černými tělísky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Antraknóza, jak se krčková hniloba cibule jmenuje odborně, se šíří pomocí infikovaných sazeček a přetrvává v rostlinách po celou dobu růstu. Naplno se projevuje až po uskladnění. Zničujícím projevům lze předejít správným dosušením cibule a odstraněním suché natě.

Protože původce onemocnění může v samotné půdě zůstávat několik let, není vhodné opakovaně pěstovat na stejném záhoně plodinu k této nákaze náchylnou. Díky moření sazeček a semen je možná efektivní ochrana už před samotnou výsadbou.

Cibulová sněť

Další houbovou chorobou, jejíž původcem je houba Urocystis cepulae, je snět cibule. Ač byla v posledních desetiletích tato choroba u nás velmi vzácná, v posledních letech se znovu začala objevovat ohniska nákazy. Ta byla nejčastěji důsledkem nedostatečného časového odstupu při pěstování cibule, neboť i tato houba dokáže přetrvávat v půdě několik let. Pro prevenci vzniku nákazy se doporučuje odstup pěstování hostitelských rostlin na jednom pozemku minimálně deset let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Sněť cibule dokáže zničit kompletně celou úrodu. Drobné napadené rostliny velmi často odumírají a u starších dochází k zakřivení listů a zakrnění celých rostlin, které nevytvoří cibuli. Dílo zkázy dokoná sekundární infekce mokré bakteriální hniloby, v důsledku které se rostliny změní na páchnoucí kašovitou hmotu. Důležitou prevencí je nejen časový odstup, ale samozřejmě také vysazování zdravých rostlinek, které jsou alespon 8 cm velké. Ty už nejsou k nákaze náchylné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články