Orchidej je dnes snad nejoblíbenější kvetoucí pokojovou rostlinou. Možná je to dáno tím, že vydrží kvést až tři měsíce. V dnešní době je internet plný nejrůznějších rad a tipů týkajících se pěstování orchidejí, přesto má velká část jejich majitelů problém, aby kvetly opakovaně. Květina má zdánlivě ideální podmínky, ale přesto skomírá a o květu nemůže být ani řeč. V tomto článku zmíníme několik méně rozšířených rad na úspěšné pěstování orchidejí.
Dostatek vláhy
Orchidej má ráda vlhkost, ale nesnáší dlouhé stání ve vodě. Zkuste tedy dát do misky pár oblázků, mezi které nalijte vodu tak, aby z ní stále vyčnívaly. Květináč s orchidejí postavte na oblázky. Kořeny tak nebudou přímo ve vodě, ale díky odpařování vody zpod oblázků bude mít rostlina dostatek vzdušné vlhkosti. Zároveň do květináče můžete vložit několik kostek ledu. Ten se bude pomalu rozpouštět a případná přebytečná voda odteče k oblázkům do misky.
Ač má orchidej ráda světlo a teplo, krátký výkyv jí neuškodí. Dokonce jí může v mnohém prospět. Pro vyrašení poupat se doporučuje zdravou a silnou rostlinu na pět dní přestěhovat do tmy. Po třech týdnech prý začne kvést. Rovněž je doporučen i krátký teplotní šok, kdy orchidej přestěhujete na noc do chladnějšího prostředí. Nemělo by tam ale být méně než 15 stupňů.
Nekvete a nekvete
Pro tvorbu květů jsou příznivá hnojiva obsahující fosfor, ne ta s vyšším obsahem dusíku. Tvorbu květů by měla podpořit také lázeň v česnekové vodě, kdy na pár minut ponoříte spodek květináče do litru převařené studené vody s třemi rozdrcenými stroužky česneku. Po odkapání přebytečné tekutiny pak květinu vrátíte na místo. Tento postup lze opakovat každých 6 týdnů.
Každý živý organismus má svá stádia vývoje. Stejně jako nikoho nenapadne chtít, aby kukla motýla létala, nemůžeme chtít květy po orchideji, která aktivně vytváří listy a kořeny. Pokud tedy máte doma orchidej, která prospívá a roste, obrňte se trpělivostí. Dobře se o květinu starejte, přihnojujte ji a jednou se květů určitě dočkáte.