I v našich končinách už jsme zvyklí, že banány jsou pro nás běžně dostupné v každé roční době. Kdykoli v roce nás potěší jejich sladká chuť, ale i spousta vitamínů a minerálů, které našemu tělu dodávají. Spousta lidí ale dodnes netuší, že slupky, které se běžně vyhazují do koše, obsahují ještě více příznivých látek než dužina. Výluh z rozkrájených banánových slupek totiž funguje jako výborné hnojivo.
Měli byste vědět
Protože nevíte, za jakých podmínek byly banány pěstovány, nejprve omyjte povrch slupky horkou vodou. Můžete použít i mýdlový roztok. Díky tomu odstraníte bakterie a nečistoty, které by mohly půdu kontaminovat. Pamatujte také, že na přihnojení rostlin, jejichž plody budete jíst, nejsou vhodné chemicky ošetřené slupky. Je totiž dost pravděpodobné, že použitím chemicky ošetřených banánových slupek by se část pesticidů přenesla i na vámi vypěstované plody.
Banánové slupky dodávají pokojovým i venkovním okrasným květinám velké množství životodárných látek. Díky vysokému obsahu fosforu, draslíku a dusíku pomáhají rostlinám od klíčení ze semínek až do květu. Doporučit lze především u orchidejí a venkovních balkonových okrasných rostlin, jako jsou třeba pelargonie. Banánové slupky jsou ekonomickým hnojivem, které nevyžaduje mnoho času na přípravu. Vaše rostliny se vám však odvděčí krásnými a bohatými květy.
Příprava a použití organického hnojiva
Možnosti použití banánových slupek jsou hned tři. Pár nakrájených kousků slupek můžete zahrnout přímo do hlíny k rostlině, které chcete přilepšit. Slupky pak pomalým rozkladem uvolní do zeminy užitečné látky, které obsahují. Pokrájené slupky také můžete usušit na pečicím papíru v troubě, kterou zapnete na nejnižší teplotu. Usušené kousky pak rozemelte v mlýnku na kávu a vzniklý prášek uchovávejte v dobře těsnící nádobě. Při sadbě mladých rostlinek ke každé přidejte dvě lžičky prášku, který jim bude dodávat živiny.
Příprava výluhu z banánových slupek je asi nejrozšířenější variantou jejich využití. Říká se jí „kompostový čaj“. Slupku nakrájejte na malé kousky a ty pak namočte do vody. Na jednu slupku by měl přijít jeden litr vody. Směs nechte stát tři dny při pokojové teplotě. Pomocí vysloužilého cedníku nebo plátýnka oddělte pevnou číst směsi. Vzniklý výluh pak nařeďte stejným množstvím odstáté vody a použijte na zalití květin.