Vědci zjistili, jak moc psi rozumí lidské řeči. Výsledky pejskaře překvapily

                   

To, že psi jsou inteligentní a učenliví tvorové, se ví již řadu let. Mnoho majitelů těchto úžasných čtyřnohých miláčků ale trápí otázka, na kterou by nejspíše každý pejskař rád znal odpověď. „Jak moc mi můj pes vlastně rozumí?“ Díky nové vědecké studii zaměřené na psí mozek a jeho schopnosti porozumění člověku se v této otázce odborníci dostali opět o kus dál. Jak tedy funguje psí mozek a v jaké míře nám jsou naši čtyřnozí psí přátelé schopni porozumět?

Nový výzkum

Otázkou, kolik toho jsou psi schopni porozumět lidem, se tentokrát zabývala maďarská výzkumná společnost. Ta pro tuto studii využila hned 13 psů různých plemen, které napojila na magnetickou rezonanci. Odborníci tak měli možnost bedlivě a detailně sledovat procesy v psím mozku, které se odehrávaly po jednotlivých sděleních.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během celého procesu byla psům ukládána nejrůznější sdělení, která se od sebe značně lišila. Jednalo se totiž o pozitivní a negativní pokyny, které byly prezentovány vždy s pozitivní, negativní nebo neutrální intonací. Na základě těchto jednoduchých intonačních i významových rozdílů se poté vědci dopracovali k zajímavému, možná však nepříliš nečekanému výsledku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím byl konkrétně fakt, že nejvíce ze všeho psí mozek reagoval na pozitivní obsah i pozitivní intonaci. Z toho vyplývá, že psi dokonale umí rozeznat především naši náladu a řeč těla. Avšak umí také velmi dobře rozeznat základní lidské emoce a dokonale tak poznají, kdy je jejich majitel šťastný, smutný nebo například rozzlobený.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak funguje psí mozek

Tento výzkum přinesl rovněž zajímavý výsledek týkající se přesné činnosti mozku psů. Vědci totiž zjistili, že psí mozek zpracovává řeč stejně jako ten lidský. Levá hemisféra tedy zpracovává celkový obsah sdělení a pravá hemisféra zachytává právě jeho intonaci a podtón. Obě se pak ve výsledku propojí a předají si klíčové informace, na základě kterých celé sdělení vyhodnotí. Psí mozek je tak propracovanější, než se nejspíše myslelo, a opět poukazuje pouze na inteligenci těchto tvorů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články