Naše babičky moc dobře věděly, jak vypudit potravinové moly ze spíže a kuchyně

                   

Nakoupit v akci 10 kilo mouky nebo rýže není úplně dobrý nápad. To však můžete zjistit až ve chvíli, kdy na vás po otevření sáčku vykoukne malé okřídlené překvápko, které si do té doby bezstarostně lebedilo v mouce. A protože inkriminovaný pytlík už nějaký čas ležel ve vaší spíži, máte o zábavu postaráno. Pokud se v mouce i jiných obilovinách vyskytují drobná i větší pavučinková vlákna, či dokonce narazíte na červy, pak se téměř jistě jedná o potravinového mola – postrach všech potravinových zásob v domácnosti.

Co s pohromou v domácnosti

Lámete si hlavu nad tím, kde se tihle žraví vetřelci vzali zrovna u vás? Jak už jsme naznačili, nejpravděpodobnější je, že jste si je přinesli domů spolu s nákupem. Jako zákazník sice máte právo napadenou potravinu vrátit a chtít peníze zpět, ale pokud od koupi už uplynul nějaký čas, bývá původ škůdců sporný. Pokud ale bydlíte v paneláku nebo činžovním domě, je možné, že se k vám zavíječi dostali prostřednictvím výtahových šachet od sousedů. Pak je jejich likvidace opravdu složitá a obvykle je nutná i akce deratizátorů v celém domě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po zjištění, že se u vás tento škůdce usídlil, nezbývá nic jiného, než nemilosrdně vyházet všechny potraviny, ke kterým se mol mohl dostat. To, že některý sáček nevykazuje zjevné známky napadení, neznamená, že je bez závad. Kdysi to hospodyně řešily tím, že mouku přesily přes síto a pak spotřebovaly. To ale nelze v žádném případě doporučit. U citlivých lidí by hmyzí zbytky mohly způsobit alergickou reakci. Spíž je pak nutné dokonale uklidit a nové nenapadené potraviny vždy přesypat do uzavíratelných nádob.

Nejúčinnější obranou je prevence

Těchto nenápadných motýlků je takřka nemožné se zbavit. Je to boj, který svádí už celé generace hospodyněk po celém světě. Nejlepší je si tohoto okřídleného nenasytu vůbec nepustit do spižírny. Základním preventivním opatřením je nehromadit velké zásoby. Nejrizikovější jsou vždy sypké potraviny, nepohrdnou ale ani oříškovou čokoládou, ovšem ta ve spíži obvykle tak dlouho nevydrží. Přímo ideální je kontrola nakoupených potravin ještě před uložením do spíže a jejich přesypání do uzavíratelných nádob.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I v případě, že dodržujete předešlé rady, je třeba spižírnu průběžně kontrolovat a udržovat v ní pořádek. Není totiž vyloučeno, že se tam mol může dostat z venku, a pak stačí pár zapadlých oříšků a z jednoho motýlka je za pár týdnů celé hejno. Moli prý nemají rádi pach chmele, proto už naše babičky dávaly na různá místa spižírny pár hlaviček chmele. Pokud máte tu možnost, vyzkoušejte to. Nedlouho se také prodávají speciální lapače na moly. Fungují na principu feromonů, které mola přilákají do pasti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články