Techniky namáčení jahod ve slané vodě zajistí, že tyto oblíbené plody budou nejen chutné, ale také čisté a bezpečné.
Jahody známé pod vědeckým názvem Fragaria × ananassa jsou oblíbené nejen pro svou šťavnatou a sladkou chuť, ale také pro své významné zdravotní účinky. Jsou mimo jiné bohaté na vitaminy C a K, vlákninu, kyselinu listovou a především na antioxidanty, jak píše web Tresk.
Botanické zajímavosti o jahodách
Než se ponoříme do tajů mytí jahod, podívejme se na některé fascinující botanické aspekty tohoto ovoce. Z technického hlediska nejde o pravé bobuloviny (nepatří tedy do stejné kategorie jako borůvky nebo hroznové víno). Každé „semínko“ (nažka) je jedním ze skutečných plodů jahodníku. Ona červená chutná dužina je vlastně jen takový obal.
Proč je třeba jahody důkladně mýt
Jakkoli jsou jahody lahodné, bývají také náchylné k ulpívání různých nevítaných hostů – od nejrůznějších nečistot, přes bakterie až po drobný hmyz a larvy. Všech vás však zbaví šikovná technika namáčení jahod ve slané vodě, kterou doporučuje i web ProSvět. A proč nestačí omytí? Je to prosté: Slaný roztok pomáhá rozpustit zbytky, které by samotná voda neodstranila. Krátké namočení ve slané vodě vám také paradoxně dokáže pomoci zachovat přirozenou sladkost jahod.
Jak správně namočit jahody do slané vody
Na jeden šálek teplé vody použijte přibližně jednu čajovou lžičku soli. Míchejte, dokud se sůl zcela nerozpustí. Poté jahody do roztoku vložte a nechte je asi 30 minut odstát. Tato doba je dostatečná k tomu, aby škůdce podráždila a přiměla je opustit jejich chutné a voňavé domovy. Nakonec je třeba toto ovoce ještě důkladně opláchnout pod tekoucí studenou vodou, aby se odstranily zbytky soli a případné další uvolněné nečistoty.
Skvěle vám poslouží také roztok octa a vody (obvykle v poměru 1:3). Ten je vhodný zejména k ničení bakterií a spor plísní. Mezi další osvědčené tipy redakce Chalupáři-Zahrádkáři patří i aplikace jedlé sody.