Začlenění dřevěného popela do péče o okurky může výrazně zlepšit jejich růst, výnos a odolnost. Rozhodně ho tedy neopomíjejte.
Pěstování této lahodné zeleniny může být opravdu hračkou, jak píše web iReceptář. Musíte si ovšem pohlídat, jakou výživu jí dopřejte. Pokud sáhnete po správné kombinaci, pak nebudete plody stačit ani sčítat. Skvělým pomocníkem je pro ně dřevěný popel. Historicky se popel v zemědělství používal po staletí napříč různými civilizacemi. Už starořímské zemědělské rukopisy pojednávají o používání popela ke zvýšení produktivity půdy a doporučují ho i jako prostředek proti škůdcům.
Proč právě dřevěný popel
Dřevěný popel je bohatým zdrojem minerálních látek, po kterých rostliny touží. Dodá jim především dostatek draslíku, vápníku, hořčíku a různých stopových prvků (mangan, železo a zinek). Jeho přínosy je možné shrnout do několika bodů:
- Zvyšuje úrodnost půdy.
- Může zvýšit pH půdy a snížit tak její kyselost, což okurky, které preferují mírně neutrální až mírně kyselé podloží, rozhodně ocení.
- Zlepšuje odolnost vůči chorobám (draslík obsažený v dřevěném popelu posiluje buněčné stěny rostlin).
- Stimuluje růst, jak připomíná web TakToJeNášSvět.
Jak hnojit okurky popelem
Začněte prosetím půl kilogramu dřevěného popela tak, abyste odstranili velké částice a nečistoty. Poté ho spařte jedním litrem vroucí vody a nechte vše přes noc odstát a vyluhovat. Současně si připravte roztok kvasnic, abyste zvýšili mikrobiální aktivitu v půdě. Jak na to? Je to snadné. Rozpusťte 100 g živých kvasinek ve dvou litrech teplé vody (přibližně 40 °C). Přidejte tři polévkové lžíce cukru, abyste kvasinky nasytili, a míchejte, dokud se dobře nerozpustí. Tuto směs nechte aktivovat na teplém místě (například ve skleníku) přibližně osm hodin.
Po odležení obou roztoků smíchejte nálev z popela s roztokem kvasnic, přidejte dalších osm litrů teplé vody, abyste směs zředili na správnou koncentraci, a máte hotovo. Při hnojení jednoduše aplikujte jeden litr připraveného roztoku k jedné rostlině, a to nejlépe každé dva týdny. „Ideální doba pro aplikaci je brzy ráno nebo pozdě odpoledne, tak si rostliny nechtěně nepopálíte,“ radí zahradník Michal P. z Pržna pod Pradědem.