Obří a křupavou mrkev může mít úplně každý, ke hnojení stačí použít popel

Využití dřevěného popela jako hnojiva prospívá nejen vaší mrkvi, ale přispívá také k udržitelnějšímu zahradničení.

Uskladněná mrkev v bedně i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Věděli jste, že i mrkev má svůj svátek? Ano, slaví se 4. dubna (a to už od roku 2003). Vděčíme za něj Velké Británii, kde si lidé tuhle báječnou zeleninu užívají prostřednictvím zajímavých oslav, večírků a samozřejmě receptů. Mrkev (Daucus carota subsp. sativus) patří do čeledi Apiaceae, kam se řadí i další významné druhy zeleniny (např. petržel, celer a pastinák). Ta, kterou konzumujeme, je v přírodě dvouletá rostlina, ovšem na zahrádce se její kořen obvykle sklízí už v prvním roce růstu. Mimochodem pěstuje se již tisíce let a její původ sahá až do Persie.

Jak a čím hnojit mrkev

Přestože mrkev může skutečně růst i ve špatných půdních podmínkách s minimální péčí, mnohem lépe se jí daří ve chvíli, kdy je zásobena vhodnými živinami. Správné hnojení mrkve, zejména v kritických pozdních fázích růstu, tak může výrazně zlepšit její velikost i chuť. Správná výživa také zlepšuje její skladovatelnost, jak píše web Agrokbtrade.

Chcete se sousedům chlubit obří sklizní mrkve? Držte se letos těchto geniálních rad a výsledek máte zaručený

Výhody dřevěného popela jako hnojiva

Jedním z méně známých, ale velmi účinných hnojiv pro mrkev je dřevěný popel. Milovníkům přírodní výživy totiž nabídne draslík, fosfor a vápník – klíčové živiny, které podporují zdravý růst mrkve (a samozřejmě nejen jí).

  • Draslík hraje zásadní roli v celkovém zdraví rostlin. Pomáhá při regulaci vodní bilance, posiluje kořeny a zlepšuje přenos a ukládání cukrů a škrobů. Výsledkem jsou křupavější a sladší kořeny.
  • Fosfor přispívá ke zrychlení rané fáze růstu kořenů a pomáhá při dozrávání mrkve. Podporuje tvorbu olejů, cukrů a škrobů, které mají zásadní význam pro růst a zdraví rostliny.
  • Vápník je nezbytný pro udržení struktury buněčné stěny mrkve a podporuje aktivitu enzymů, které napomáhají příjmu živin. Pomáhá chránit mrkev před chorobami a napomáhá tvorbě pevnějších kořenů (a tím i k lepšímu uskladnění, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali).
Recyklací vedlejšího produktu ze spáleného dřeva minimalizujete množství odpadu a poskytujete zahradě přírodní zdroj živin bez chemických látek. iZdroj fotografie: Depositphotos
Recyklací vedlejšího produktu ze spáleného dřeva minimalizujete množství odpadu a poskytujete zahradě přírodní zdroj živin bez chemických látek.

Příprava hnojiva z dřevěného popela

Hnojení popelem není složité. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují smíchání jednoho šálku dřevěného popela s 10 litry vody. Pro zvýšení účinku přimíchejte dvě polévkové lžíce síranu draselného. Tuto směs opatrně nasypte kolem rostlin mrkve, jak radí web Sazenička a dbejte na to, aby popel nepřišel do přímého kontaktu s kořeny, aby nedošlo k nepříjemnému popálení.

Vyhněte se aplikaci popela těsně před sklizní, protože potřebuje čas na rozklad a obohacení půdy. Nic by vám tedy nepřinesl,“ radí zahradník Lukáš K. z Lipníku nad Bečvou.

Jak pěstovat mrkev v mulči z kompostu

Čím hnojíte mrkev vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články