Použití obyčejného popela jako hnojiva v červenci poskytuje okurkám základní živiny, podporuje zdravý růst a bohaté plodenství.
Okurky patřící do čeledi Cucurbitaceae jsou hojně pěstované rostliny, jejichž původ sahá až do jižní Asie, přičemž za jejich původní domovinu je historicky považována Indie. Botanicky se běžná zahradní okurka alias okurka setá označuje jako Cucumis sativus a patří do skupiny melounů a dýní. Této popínavé liánovité rostlině se nejlépe daří v oblastech mírného pásma a je známá svým plodným růstem (samozřejmě jen za vhodných podmínek).
Hnojení okurek v červenci
Červenec je pro tuto zeleninu co do výživy opravdu klíčovým měsícem, protože právě v této době se pěstované rostliny nacházejí ve vrcholné fázi růstu a vyžadují tedy dostatek živin pro podporu rychlého růstu a samozřejmě i tvorby plodů. Správné hnojení v tomto období tedy nejen zvyšuje výnosy, ale také zlepšuje kvalitu plodů, které nakonec sklidíte. Je proto vždy nezbytné zvolit správný typ a množství hnojiva, aby byly splněny požadavky rostlin na výživu a nedošlo přitom k jejich spálení nebo dokonce k poškození životního prostředí, jak píše web Blíže k přírodě.
Úloha popela jako hnojiva
Popel, zejména dřevěný, se používal jako přírodní hnojivo už odpradávna, jak informuje web iReceptář. Je bohatý na draslík, vápník, hořčík a stopové prvky, které jsou pro zdravý růst okurek po všech stránkách nezbytné. Jako bonus pak také pomáhá mírně zvyšovat pH půdy, což okurkám svědčí.
- Popel aplikujte během července dvakrát, ideálně ve dvoutýdenních intervalech tak, aby se jeho podávání shodovalo s klíčovými fázemi růstu okurek.
- Rozsypte přibližně tři polévkové lžíce popela na metr čtvereční a dbejte na to, aby nedošlo k přímému kontaktu se stonky a listy.
Popel nejen dodává základní živiny, ale také podporuje množení prospěšných půdních bakterií a může odradit některé škůdce a houbové choroby zlikvidovat již v zárodku. Sáhnout po něm se tedy určitě vyplatí. Jako další báječné hnojivo pro plodovou zeleninu pak můžete použít třeba kurkumu se sodou. I to už Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli.