Za napouštění bazénu a zalévání květin hrozí pokuta 50 000 Kč. Cílem je i ochrana životního prostředí

Pokud panuje velké sucho, mohou vás úřady omezit v nakládání s vodou. Za neuposlechnutí hrozí i vysoká pokuta.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních letech se vystupňoval boj s nedostatkem vody, který tlačí obce k prosazování přísných předpisů týkajících se jejího využívání. Z luxusu mít na zahradě bazén se stala složitá záležitost, a to nejen z finančních důvodů, ale také z důvodů ochrany životního prostředí.

Cena za pohodlí

Naplnění bazénu z obecního vodovodu totiž může drasticky vyčerpat místní zdroje. Pokud více domácností odebírá velké množství vody najednou, nejenže to zatěžuje zásoby, ale může to také zhoršovat kvalitu vody, což nutí úpravny pracovat na plný plyn – a to se samozřejmě nakonec značně prodraží, jak informuje web SMV.

Mnoho obcí v ČR proto letos vydalo zákazy, vztahující se k čerpání obecních zdrojů vody. Zatímco někde zakazují „jen“ napouštění bazénů, jinde vám mohou zakázat zalévat i trávník nebo květiny. A pokud neuposlechnete, může vám být uložena pokuta až 50 000 Kč. Bez legrace.

Až 100 000 Kč pokuta za strom na zahradě: Stačí, aby jeho větve přesahovaly

Až 100 000 Kč pokuta za strom na zahradě: Stačí, aby jeho větve přesahovaly pozemek

Mnoho obcí v ČR proto letos vydalo zákazy, vztahující se k čerpání obecních zdrojů vody. iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho obcí v ČR proto letos vydalo zákazy, vztahující se k čerpání obecních zdrojů vody.

Zodpovědný nákup vody do bazénu

Jedním z okamžitých řešení pro majitele bazénů je nákup vody z alternativních zdrojů, které nemají vliv na zásobování obce. Jinými slovy – můžete si u vodohospodáře objednat cisternu a tou pak bazén napustit. Vyjde to sice obvykle na několik tisíc korun, ale určitě jde o menší částku, než na jakou by se vyšplhala případná pokuta.

Zajištění dodávky vody ovšem vyžaduje jistou předvídavost. Pokud se opozdíte, pak se budete muset připravit na dlouhé čekací lhůty kvůli vysoké poptávce, a to zejména v letních měsících. Pokud tedy letos vaše obec takové omezení vyhlásila, objednejte si pro jistotu už teď dodávku vody na příští rok. Je totiž velmi pravděpodobné, že by se situace mohla opakovat a vy byste tak svou koupací sezónu mohli začít s pořádným zpožděním. A to by byla opravdu škoda.

Nepříjemný kouř ze sousedovic komína má řešení – pokuta až 50 000 Kč

Chcete-li vytvořit silné, ale bezpečné hnojivo pro rostliny, smíchejte 100 ml amoniaku a 100 ml peroxidu vodíku s 200 litry zachycené dešťové vody. iZdroj fotografie: Freepik
Ne vždy si můžete s vodou na své zahradě dělat, co chcete. Panuje-li sucho, mohou vás úřady v nakládání s ní omezit.

Vodu můžete i zazimovat

A pokud chcete ušetřit ještě více, pak vodu v bazénu dobře zazimujte (řiďte se přitom druhem svého bazénu, ne všechny tento postup snesou) a v následujícím roce ji můžete jen dočistit a dopustit. Ušetříte tak ještě více. A vodu si můžete sami zachytit i z dešťů, pomůže vám v tom například dotační program Nová zelená úsporám.

Jakou nepříjemnou pokutu jste už v souvislosti se zahradou dostali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články