Zákaz topení dřevem může být v budoucnu běžná praxe: V Británii už podobné zákazy fungují

V mnoha evropských zemích se zavádějí přísnější zákony na omezení emisí a vytápění dřevem se stává stále častějším cílem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vytápění dřevem je již dlouho základem života na venkově a v malých městech a představuje nákladově efektivní a spolehlivý způsob, jak udržet teplo v domácnostech v chladných zimách. S rostoucím celosvětovým znepokojením nad znečištěním ovzduší a změnou klimatu však vlády začínají omezovat používání dřeva a dalších pevných paliv. Chtě-nechtě tak nastává nová éra regulace vytápění.

Zákaz topení dřevem není sci-fi

Tento posun v energetické politice není bezprecedentní: ve Velké Británii již podobné předpisy vstoupily v platnost. Snaha omezit kamna na dřevo a zastaralé kotle mění způsob, jakým mnoho lidí vytápí své domovy, a tento trend bude pravděpodobně pokračovat v celé Evropě.

V oblastech označených jako „kouřové kontrolní oblasti“ je používání otevřených ohnišť přísně omezeno, přičemž za nedodržení zákazu hrozí pokuta až 1 000 liber iZdroj fotografie: Jos. / Creative Commons / Attribution 3.0
V oblastech označených jako „kouřové kontrolní oblasti“ je používání otevřených ohnišť přísně omezeno, přičemž za nedodržení zákazu hrozí pokuta až 1 000 liber.

V oblastech označených jako „kouřové kontrolní oblasti“ je používání otevřených ohnišť přísně omezeno, přičemž za nedodržení zákazu hrozí pokuta až 1 000 liber (přibližně 30 000 Kč), jak píše web Hetas. Tyto změny jsou součástí širšího úsilí o zlepšení kvality ovzduší a řešení klimatických změn, ale vyvolaly také debaty o praktičnosti takových nařízení, zejména pro ty, kteří po generace spoléhali na vytápění dřevem.

Vytápění dřevem: Tradice pod tlakem

A vlastně se není čemu divit. Vytápění dřevem má totiž opravdu dlouhou historii, a to zejména ve venkovských oblastech, kde se díky přístupu k přírodním zdrojům stalo nejpraktičtější formou vytápění domácností. Ovšem to, co bylo kdysi udržitelným a soběstačným způsobem, jak si zajistit teplo, je však nyní pod drobnohledem.

V mnoha evropských zemích se zavádějí přísnější zákony na omezení emisí a vytápění dřevem se stává stále častěji cílem. iZdroj fotografie: Freepik
Vzhledem k rostoucí regulaci mnoho majitelů domů zvažuje alternativní způsoby vytápění svých domovů. Pokuty jsou totiž skutečné.

Moderní ekologické normy totiž vyžadují, abychom se zabývali emisemi vznikajícími při spalování dřeva, při kterém se do ovzduší uvolňuje oxid uhličitý, pevné částice a další znečišťující látky. Jinými slovy – stará dobrá kamna a otevřená ohniště mohou značně znečišťovat ovzduší, zejména v hustě obydlených oblastech.

Kouř ze dřeva totiž podle webu BBC obsahuje drobné částice (PM2,5), které mohou pronikat do plic a přispívat k dýchacím potížím, což zhoršuje zdravotní rizika pro lidi žijící v oblastech, kde se běžně topí dřevem. Regulaci se tak nelze divit, bohužel. A další bizarní pokutu můžete „slíznout“ i za špatnou péči o zahradu, jak jsme už na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jakým způsobem vytápíte svůj domov vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články