Chceme-li mít bohatou úrodu nebo krásné květinové záhony, pak se musíme až příliš často potýkat s nájezdy žravého nebo savého hmyzu. Zakročte proti nim včas prostřednictvím použití prostředků, které máte neustále po ruce. Když se totiž hmyz nestihne rozmnožit, nemůže na vaší zahradě nadělat žádné větší škody.
Kopřivy jsou perfektním prostředkem proti nezvaným návštěvníkům
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je na našich zahradách nevítaným plevelem, a to i přesto, že se velmi často používá v léčitelství. Dokáže totiž detoxikovat organismus a dodá mu mnohé cenné vitamíny a minerály. Kupříkladu A, B, C, E nebo železo, vápník a draslík. Stejné účinky má i její méně známá příbuzná kopřiva žahavka (Urtica urens), obě vám mohou pomoci i se škůdci.
Stačí si připravit účinný kopřivový výluh. Budete na něj potřebovat asi jeden kilogram nařezaných kopřiv (nasekejte je na co nejmenší části) a deset litrů vody. Kopřivy do ní naložte, nádobu s obsahem zakryjte víkem a nechte tři týdny odstát. Během této doby uvolní všechny své účinné látky. Nakonec stačí jen výluh zředit v poměru 1:10 a můžete se pustit do boje proti škůdcům.
Jak postřik z kopřiv správně aplikovat
Dejte pozor, abyste s rozprašovačem dostříkli skutečně všude, a to zejména na spodní stranu listů. Roste až do skanutí (to je okamžik, kdy začnou z listů odpadávat větší kapky tekutiny). Nikdy k tomuto kroku nepřistupujte během poledních nebo odpoledních hodin. Rostliny ošetřuje buď brzy ráno, nebo večer, jinak by mohlo dojít k popálení listů.
Proti nezvaným hostům pomůže i řebříček obecný
Podle legendy tato nenápadná bylinka vyléčila trójského Achillea z jeho zranění, odtud také pochází její latinské jméno. Ovšem řebříček obecný (Achillea millefolium) vám může pomoci i jako bio postřik. Natrhejte alespoň čtvrt kilogramu květů a naložte je do 2,5 litru vody. Nechte louhovat přes noc a můžete ihned použít k ošetření rostlin.