Druh dřeva a způsob jeho přípravy a skladování mohou mít významný vliv na tepelný výkon i úsporu nákladů.
Při vytápění dřevem je zásadní typ palivového dřeva, které používáte. Různé druhy dřeva mají různou hustotu, vlhkost a vlastnosti hoření, které ovlivňují jejich schopnost produkovat teplo. Pro nejúčinnější vytápění vždy používejte tvrdé druhy dřeva, jako je dub, buk a jasan. Tato dřeva mají vysoký obsah energie, hoří déle a poskytují trvalé teplo.
Měkké dřevo se příliš nehodí
Naproti tomu měkká dřeva, jako je třeba oblíbený smrk a olše, hoří rychle, ale neudrží teplo dlouho, jak podotýká web Brunner. Měkké dřevo je často vhodnější na podpal, protože se snadno rozhoří, ale nemá smysl ho používat jako primární palivo pro dlouhodobé vytápění.
- Smrk: Toto měkké dřevo rychle hoří a zpočátku vydává velké množství tepla, ale stejně rychle vyhoří. Jeho sklon k jiskření ho navíc diskvalifikuje z používání v otevřených ohništích, kde by mohl snadno způsobit požár.
- Olše: Přestože je olše o něco lepší než smrk, má i některé nevýhody. Rychle hoří a neposkytuje tak dlouhotrvající teplo jako tvrdé dřevo. Někdy ji lze použít v mixu s tvrdými dřevy, ale sama o sobě není pro vytápění příliš praktickou volbou.
Proč záleží na obsahu vlhkosti
Ani to nejlepší dřevo ovšem nebude dobře fungovat, pokud bude příliš vlhké. Správně vyzrálé palivové dřevo by mělo mít vlhkost nižší než 20 %. Dřevo s vyšší vlhkostí vyžaduje více energie na odpaření vody, což vede k nižšímu tepelnému výkonu a nadměrnému usazování kreozotu v komínech, což může být nebezpečné.
Při nákupu dřeva si můžete koupit předzpracované palivové dřevo již přímo „hotové“ ke spalování, nebo si ho můžete zpracovat sami naštípáním a naskládáním na dobře větraném a suchém místě. Pokud si ho však budete chtít vysušit sami počítejte s tím, že podle varování z webu WeLoveFire potrvá jeho řádné vyschnutí 6 měsíců až rok.
Správné skladování dřeva
„Špalky skladujte nad zemí (třeba na dřevěné paletě) a přikryjte je, aby se do nich nedostala vlhkost, ale boky nechte otevřené pro cirkulaci vzduchu. Uzavřít je do igelitového skleníku, jako to někdy na zahradách vidím, je pěkná pitomost,“ radí chatař Honza T. z Mladé Boleslavi.