Častým používáním ztrácí hroty mlýnku svou ostrost, proto je potřeba je pravidelně nabrousit. Jde to jednoduše i podomácku.
Starší mlýnky mohou být již otupené, ale časem svou ostrost a sílu začnou ztrácet i ty úplně nové. Proto je třeba je čas od času pořádně nabrousit. Vyzkoušejte jednoduchý návod na to, jak vnitřní nože mlýnku rychle a účinně nabrousit. „Když jsou čepele tupé, maso spíše drtí než krájí, což vede k nekonzistentní struktuře a vyšší pravděpodobnosti zaseknutí,“ konstatuje web CityFoodEquipment. Dodává také, že ostré nože nejen zlepšují kvalitu mletí, ale také zvyšují výkon mlýnku.
Příprava je důležitá
„Před vyjmutím jakékoli části se ujistěte, že si pamatujete, jak má být vše opět sestaveno. V některých případech mohou být na spodní straně čísla, která ukazují pořadí, ve kterém by měly být jednotlivé součásti sestaveny. Pokud tam žádná čísla nejsou, můžete k přidání vlastních čísel použít fix,“ radí experti ze stránek Instructables.
Abyste dosáhli kvalitního výsledku, je potřeba si připravit několik věcí. Tou první a nejdůležitější je rovný povrch, na kterém budete čepele nožů brousit. Začněte položením dřevěné desky na pracovní plochu. Na ni pomocí oboustranné lepicí pásky připevněte brusný papír tak, aby abrazivní část směřovala nahoru a nemohla se při broušení posunout.
Nože naostříte kruhovými pohyby
Položte nože na mírně navlhčený brusný papír a krouživými pohyby začněte čepele brousit. Obrušujte je do té doby, dokud se nezačnou lesknout. To značí, že je výbrus opravdu kvalitní. Používejte pokud možno kruhové pohyby – ostření je pak lepší. Ten samý postup udělejte i u mřížky. V případě, že se vám to bude pořád zdát málo, můžete využít i silnější brusný papír, ale nezapomínejte na vlhčení, aby to šlo rychleji a snadněji.
Pak už jen mlýnek opět sestavte – a pamatujte, že ostrá strana musí jít k ostré. Naostřená část mřížky tedy musí vždy směřovat dovnitř a nikdy ne naopak.