Nová pravidla EU by mohla znehodnotit venkovské chalupy. Cílem je dosažení uhlíkové neutrality

Pokud plánujete v nejbližší době nákup chaty, zpozorněte. Díky novým pravidlům by se totiž mohla proměnit spíše v nepěknou finanční past.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Evropská unie zavádí soubor přísných předpisů o energetické účinnosti, jejichž cílem je omezit emise uhlíku a podpořit udržitelný život. Ačkoli se jedná o pozitivní krok pro životní prostředí, pro majitele venkovských nemovitostí, to zase tak optimistické být nemusí. Právě na jejich peněženky totiž nové nařízení dopadne.

Revoluce v energetických normách

Plán EU na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 zahrnuje přísná kritéria pro všechny nové i stávající nemovitosti. Historické památky mohou mít výjimku, ale většina obytných budov – včetně chat – se jim musí přizpůsobit, píše web SeznamZprávy. To znamená modernizaci izolace, nové topné systémy a lepší opatření v oblasti energetické účinnosti. A právě pro starší venkovské nemovitosti to může představovat ohromnou finanční zátěž.

Nepříjemný kouř ze sousedovic komína má řešení – pokuta až 50 000 Kč

Plán EU na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 zahrnuje přísná kritéria pro všechny nové i stávající nemovitosti. iZdroj fotografie: Pixabay
Plán EU na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 zahrnuje přísná kritéria pro všechny nové i stávající nemovitosti.

Náklady na renovaci vs. demolici

Pro mnoho majitelů se volba zúží na renovaci nebo demolici. Rekonstrukce chaty tak, aby splňovala předpisy EU, totiž s sebou podle magazínu iPrima nese mnohé ne právě malé náklady.

  • Instalace moderní izolace,
  • modernizace oken a dveří,
  • výměna zastaralých topných systémů za ekologické alternativy, jako jsou např. tepelná čerpadla,
  • přidání solárních panelů nebo jiných obnovitelných zdrojů energie.

Tyto náklady se mohou vyšplhat až na desítky tisíc eur, což je vysoká cena, která se u mnoha nemovitostí vůbec nemusí vyplatit. V některých případech, zejména v odlehlých oblastech, mohou náklady na demolici dokonce převýšit hodnotu pozemku, takže majitelé takových nemovitostí se ocitnou doslova ve finanční pasti.

I grilování na vlastní zahradě může skončit pokutou. Stačí, aby dým otravoval souseda

Stane se vaše milovaná chalupa podle nových pravidel EU přítěží? Je to dost dobře možné, a může se to stát už brzo. iZdroj fotografie: Pixabay
Stane se vaše milovaná chalupa podle nových pravidel EU přítěží? Je to dost dobře možné, a může se to stát už brzo.

Riziko záporné hodnoty nemovitosti

K záporným hodnotám nemovitosti dochází tehdy, když náklady na vlastnictví nebo údržbu nemovitosti převyšují její tržní hodnotu. Kombinace vysokých nákladů na rekonstrukci a přísných norem činí z těchto nemovitostí pro potenciální kupce neatraktivní investice. Banky mohou také váhat s financováním takových nákupů, což dále omezuje jejich prodejnost. Je tedy jasné, že nová pravidla náš trh s rekreačními nemovitostmi zásadně promění – a nebude to právě pozitivním způsobem.

Myslíte si, že tato nařízení pomohou podpořit udržitelnost, nebo je to cesta do pekel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články