Dostali jste kytici chryzantém? Víme, jak je namnožit z docela malých řízků a budete jich mít doma stovky coby dup

                   

V květinářství bývají k dostání takové odrůdy chryzantém (listopadek), na které v běžném zahradnictví téměř nenarazíte. Ale nemusíte zoufat. S naším návodem si dokážete namnožit jakoukoliv chryzantému. Stačí jí jen dopřát přesně to, co potřebuje. I z docela malého kousku lze získat množství sazenic.

Pokud kupujete květinu sami, domluvte se s prodejcem

Ještě předtím, než jsou květiny umístěny do kytice, dochází k jejich úpravě. Obvykle se odstraňují spodní listy, aby ve vodě nezahnívaly. Proto požádejte květináře, aby to tentokrát nedělal. Zbytečně byste se tím totiž připravili o řadu zdravých pupenů, které jsou k úspěšnému rozmnožení zcela nezbytné.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Doma si poté připravte vhodné pomůcky. Stačit vám bude obyčejný květináč s odtokovými otvory a výživná humusovitá zemina. Z ní dostanou budoucí sazeničky vše, co ke svému životu potřebují. Nyní už jen zbývá řízky správně připravit a dovolit jim, aby ukázaly, co umí.

Řízky z chryzantém vytvoříte docela snadno

Kytici chryzantém (Chrysanthemum) opatrně rozeberte. Následně ze stonku všechny listy odstřihněte, a to tak, aby na něm zároveň zůstal zbytek řapíku. Předejdete tak poškození pupenů, ze kterých květiny obrazí. Teď zbývá rozstříhat stonek na tolik částí, kolik máte pupenů. Dbejte na to, aby se každý z nich nacházel přibližně uprostřed vytvořeného dílu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stonky vyrovnejte na substrát v květináči tak, aby pupeny směřovaly nahoru. Následně chryzantémy zavlažte a květináč ještě přetáhněte igelitovým sáčkem. Postará se o nezbytnou vlhkost a také udrží řízky v teple. Obojí totiž ke svému úspěšnému růstu potřebují. Čas od času zkontrolujte vlhkost půdy (nesmí nikdy zcela vyschnout). Po několika týdnech se objeví první nové zelené lístky. Poté je můžete bezpečně přesadit na záhon.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články