Mšice (Aphidoidea) patří k největším škůdcům na našich zahradách. Pokud se u nás usadí, bývá velmi obtížně se jich zbavit. Naštěstí nám s tím může pomoci celá řada přírodních pomocníků. Vsadit můžete třeba na běžné prostředky v domácnosti, jako je ocet nebo mýdlo. Pak už stačí použít tu správnou frekvenci aplikace a máte vyhráno.
Obyčejný kuchyňský ocet stačí
Obtěžují vás mšice na růžích nebo jiných okrasných rostlinách? Vyžeňte je odtud za pomoci octa. Nebudete ho potřebovat mnoho – jen jednu polévkou lžíci. Tu rozmíchejte ve dvou litrech vody a aplikujte za pomoci rozprašovače. Přistupte k tomu třikrát za sebou (vždy večer) a dívejte se, jak mšice mizí. Pokud ovšem vaše úsilí zhatí déšť, budete muset k ošetření přistoupit znovu.
Zatočte s mšicemi za pomoci mýdla
Jestliže se chcete mšic zbavit čistě přírodními způsoby, pak vsaďte na nějaké přírodní mýdlo v bio kvalitě (kupříkladu z mýdlových ořechů). V opačném případě klidně sáhněte po tom, kterým si umýváte ruce. A jak ho použít? 100 ml mýdla rozpusťte v deseti litrech vody a ošetřete s ním rostliny ve formě postřiku. Dbejte na to, aby se mýdlo dostalo zejména na spodní stranu listů.
Ovšem když mýdlo dáte dohromady navíc i se sodou, získáte ještě větší účinnost. Ke 100 ml mýdla tak přidejte ještě 150 gramů jedlé sody a vše rozmíchejte v deseti litrech vody. Soda způsobí, že hmyz rychle uhyne, a vás již nebude obtěžovat. Jde o zcela bezpečný postup. Pouze sklizené plody doporučujeme později důkladně omýt.
Nechcete používat mýdlo? Vsaďte na tabák
Může to být ten nejlevnější z trafiky, který by si ostřílený kuřák nevložil do úst ani pod hrozbou mučení. Nicméně pro vaše účely poslouží skvěle. 75 gramů tabáku povařte v 1,5 litru vody. Nezapomeňte větrat, protože aroma, které při vaření vzniká, není právě příjemné. Nechte ho vychladnout, poté ho přeceďte a zřeďte v poměru 1 : 1. Aplikujte ho jako postřik všude tam, kde vám mšice nedají spát.
Pomůže i zatracovaná Coca-Cola
Doporučuje se na kde co – čistíme s ní toalety, hřebíky zbavujeme rzi apod. Tak proč by vám nemohla pomoci i se mšicemi? Jednoduše ji nařeďte s vodou v poměru 2 : 5 a přidejte trochu mýdla. To se postará o to, aby směs na listech zůstala opravdu co nejdéle. Nyní už stačí jen ošetřit rostliny a dívat se, jak mšice hromadně hynou.
Pomůže i cibule, stačí jen vsadit na správný způsob aplikace
Mšice nemají rády ani látky, které v sobě obsahuje cibule kuchyňská (Allium cepa). Vezměte tedy jednu celou nasekanou cibuli a půl hodiny ji povařte ve vodě. Tekutinu slijte a použijte jako postřik. A stejně vám poslouží i česnek kuchyňský (Allium sativum). Ve vodě uvařte asi 50 gramů nasekaných stroužků, po vychladnutí přeceďte a aplikujte. Vždy pouze ráno a večer, postřik během dne by mohl popálit listy.
Na své si přijdou i milovníci černého čaje
Mšicím nevyhovují ani třísloviny a další látky obsažené v čaji. Pokud to s nimi však přeženete, mohou uškodit i rostlinám. Jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu? Dva sáčky černého čaje zalijte vroucí vodou a nechte je vylouhovat po dobu 30 minut. Poté čaj nařeďte v poměru 1 : 1 a použijte jako postřik proti mšicím. Vaše rostliny vám budou vděčné.