Počasí naznačuje, že se už velmi brzy objeví první mrazíky. Jak zachránit ještě nesklizenou úrodu, o kterou nechcete vlivem mrazů přijít? Podívejte se na několik tipů, které vám ji pomohou zachránit.
Když je to možné, sklízejte
První rada je jasná. I když ještě nejsou některé plodiny úplně zralé, raději se sklízejte. Dozrát mohou bez problémů i doma, pokud jim vytvoříte vhodné podmínky. Je to nejefektivnější cesta pro toho, kdo nechce riskovat, že se mráz na jeho úrodě negativně podepíše tím, že mu plodiny spálí, nebo bude mít za následek vznik hniloby. Daný postup se doporučuje třeba u pórku, ale i populárních rajčat, nebo také dýní.
Použijte textilii
Když hrozí jenom přízemní mrazíky, tak může pomoci obyčejná netkaná textilie, kterou koupíte v jakémkoliv hobby marketu. Tu položte na záhony, na kterých máte úrodu, kterou potřebujete zachránit a je třeba ještě pár týdnů čekat, než doroste. Díky textilii zajistíte, že mráz nepronikne až ke kořenovému systému rostlin a těm se nic nestane.
Vytvořte teplejší prostředí
Pokud máte plodiny, které pěstujete v květináči, je ideální, když je na následující dny a týdny přesunete do skleníku, nebo do fóliovníku. Zde zajistíte udržení mnohem větší teploty. To se podepíše jak na tom, že vaše úroda rychleji doroste, tak samozřejmě i na tom, že ji ochráníte před mrazem. Pokud pěstujete v záhoně, můžete zhotovit jednoduchou konstrukci, a tak si vytvořit provizorní pařeniště, které také zajistí o něco vyšší teploty.
Použijte bublinkovou folii
Na první pohled možná úsměvné řešení, ale je fungující. Tak proč ho nevyzkoušet. Bublinková folie dobře izoluje a když do ní vaše rostliny jemně obalíte, podaří se vám jejich ochrana před silnějším mrazem. Nutno samozřejmě počítat s tím, že jde spíše o provizorní a krátkodobé řešení. Ale fungující. A kde bublinkovou folii sehnat? Opět v každém hobby marketu.