Pět způsobů, které 100 % ochrání úrodu třešní před hladovými špačky. Už se k vám nevrátí

                   

I když v českých zahradách opeřených pěvců stále ubývá, pro špačka obecného (Sturnus vulgaris) to leckdy tak úplně neplatí. Tito ptáci se sdružují do velkých hejn a kam přiletí, tam spořádají vše, co před nimi nestihneme ukrýt. Nemusí tedy jít jen o stromy obsypané třešněmi, ale také o keře borůvek, brusinek, meruzalek apod. A jak si s nimi tedy poradit?

Silueta dravce vám poslouží jako účinný plašič špačků

Zatímco proti vránám obvykle stačí na pole postavit strašáka, který rozměry velmi přibližně odpovídá člověku, u špačků je situace jiná. Jde o velmi inteligentní ptáky, schopné napodobit širokou paletu zvuků. Pomáhá jim v tom jejich schopnost rychlého učení, kterou bohužel uplatňují i při nájezdu na naše zahrady.

iZdroj fotografie: MaxPixel

A co tedy s tím? Pořiďte si věrohodně vypadající siluetu dravce a nainstalujte ji vysoko do koruny stromu. Jde o stejné (nejčastěji plastové) dravce, kteří se používají i při ochraně balkónů před holuby. Není tedy těžké je sehnat a jejich cena je také přiměřená. Čas od času však doporučujeme jejich polohu změnit. Jak jsme už řekli – špačci se opravdu rychle učí.

Ochrana třešní před špačky může mít i podobu záclony

Všeobecně platí, že pokud zabráníte špačkům v přístupu k plodům, nebudou je moci likvidovat. Možná vám už vícekrát padla do oka síť na hrozny, kterou používají vinaři. Ta je ovšem zbytečně drahá a na velké stromy byste jí zkrátka a dobře spotřebovali příliš. Velkým investicím se však vyhnete snadno. Speciální sítě proti špačkům totiž vůbec pořizovat nemusíte.

iZdroj fotografie: Canva

Jednoduše použijte staré záclony, které najdete doma. Nemusí zářit bělostí. Důležité je pouze to, aby se v nich nenacházela příliš velká oka. Drobné síťování ptáky od nájezdů odradí, ale zároveň nijak nebrání v prostupu slunečním paprskům. Třešně tak budou pod záclonou zrát stejně dobře, jako pod otevřenou oblohou.

Jak ochránit třešně před špačky? Postavte jim budku

Překvapivě vám může pomoci i budka pro špačky. Klíčem k této ochraně je totiž jejich přirozené chování. Jde o ptáky striktně teritoriální. Takže pokud jednomu páru svůj strom „věnujete“, bude spolehlivě odhánět všechny ostatní zájemce o snadnou krmi.

Seznamte se s životními návyky špačků, lépe jim pak porozumíte

A dvojice špačků s mláďaty vám opravdu celou úrodu zlikvidovat nedokáže, navíc vás potěší i svým zajímavým zpěvem. Budka pro špačky také nemusí být nijak velká, takže ji pohodlně nainstalujete i na středně vzrostlé stromy.

Jako ochrana před ptactvem vám pomohou i nepotřebná cédéčka

Máte v zásobě stará CD nebo DVD, o která už nemáte zájem? Nevyhazujte je, ale naaranžujte na zahradě. Stačí je zavěsit na provázky a instalovat do koruny stromu. Jejich odlesky špačkům vadí, ovšem totéž lze říct i o kosech nebo holubech, kteří pro změnu rádi hrabou v záhonech. Tato „ozdoba“ sice nevypadá právě pohledně, ovšem zaručeně účinkuje. A stejně mohou pomoci i staré reflexní vesty a další odrazivé materiály.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ultrazvukový plašič je nejspolehlivější, ale také nejdražší

Chcete-li se raději spolehnout na techniku, přináší vám dnešní doba opravdu pestré možnosti. Zatímco dřív se používala neustále hrající rádia, dnes existují mnohem komfortnější způsoby plašení. Máme na mysli zejména nejrůznější osvědčené ultrazvukové plašiče. Jejich provoz je pro lidské ucho neslyšitelný a lze je pořídit i v solární verzi. Obejdou se tedy zcela bez výměny baterií nebo napájecího kabelu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články