Vyčistěte vodu v zahradním bazénu na průzračnou jednoduchým trikem. Pomůže vám běžné vybavení lékárničky

                   

Letní vodní radovánky jsou něčím, na co nedáme během parných měsíců prázdnin dopustit. Leckdy nám však radost pod vodní hladinou zkazí zkalená nebo přímo špinavá voda. A jak si s tím tedy poradit? Pomůže vám obyčejná vata nebo třeba vitamín C. Stačí jen vědět, jak s nimi správně zacházet.

Bez filtrace to nepůjde, stačí však i ta kartušová

Předem je nutné předeslat, že pokud není vaše zahradní oko opatřeno filtrací, pak se pravidelné výměně vody jednoduše nevyhnete. Moderní filtrační systémy však nejsou tolik drahé a jejich efekt se vám brzy vrátí. A to zejména prostřednictvím nižší frekvence výměny vody, díky čemuž výrazně ušetříte. Když ovšem čištění vody podpoříte dalšími šikovnými triky, budete si čistou vodu užívat celé prázdniny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže obyčejný vitamín C z lékárny

Zejména v období chřipek a nachlazení ho doma míváme zcela běžně. K dostání je v tabletové i práškové formě, a právě tu druhou pro čištění bazénu doporučujeme. Pro ten běžný dětský vám postačí 200 gramů tohoto levného prostředku. A co si s ním počít? Stačí ho vhodit do vody a pořádně zamíchat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomáhá proti železitému zakalení vody, protože se díky jejímu působení mění na L. askorbát železnatý. Hnědá či rezavá voda vám tak zprůhlední přímo před očima. Navíc není nijak škodlivý pro vaše zdraví, takže vodních radovánek si mohou bez obav užívat i děti.

Modrá skalice zajistí čistou vodu i ve velkých bazénech

Bývá známá především milovníkům akvaristiky či fanouškům zahradničení. V prvním případě pomáhá proti nejrůznějším onemocněním ryb, v tom druhém působí proti plísním, houbám a obdobným chorobám. V obchodech ji seženete také jako síran měďnatý nebo pod starším názvem modrý vitriol, a to nejčastěji v tekuté formě. Při jejím dávkování ovšem musíte být opatrní, snadno by mohla poleptat pokožku.

iZdroj fotografie: Pixabay

V koncentracích vhodných pro ošetření zahradního bazénu vám ovšem nic podobného nehrozí. I na velký bazén stačí pouhé dvě lžíce za začátku sezóny a žádné znečistění nebude mít šanci. Výjimku tvoří snad jen bazény umístěné v blízkosti listnatých stromů. U nich zakrytí plachtou z pochopitelných důvodů doporučujeme. Nikdo totiž nechce trávit dovolenou s podběrákem plným spadané rostlinné hmoty.

Máte kartušovou filtraci? Vsaďte na trik s obyčejnou vatou

Mívají pověst levných a nepříliš účinných zařízení. To se ovšem změní, pokud svou kartušovou filtraci tak trochu vylepšíte. Stačí k tomu jen několik větších smotků vaty, které vložíte do pouzdra z perlinky. To proto, aby se vata nezachytila uvnitř filtrace. Poté už jen stačí tyto malé filtry vložit mezi kartuše a pozorovat, jak perfektně zachytávají nečistoty.

iZdroj fotografie: Freepik

Jde jim to opravdu skvěle. A jakmile budou příliš zanesené, jednoduše je vyměníte za nové. Není na tom opravdu nic těžkého, a kartušová filtrace vám tak vydrží v perfektním stavu mnohem déle. Vše bude samozřejmě znát i na kvalitě vody. Bude tak čistá, jako ještě nikdy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články