Péči o odkvetlé pivoňky rozhodně nezanedbávejte. V příštím roce se vám odmění bohatostí květů, pokud uděláte správnou věc

                   

Nejčastěji nám na zahrádce dělá společnost pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa). Ovšem k vidění bývá i půvabná pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia) nebo pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), kterou pěstovaly už naše babičky. A nesmíme zapomenout ani na současný hit, jímž je pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora). O všechny tyto krásky se naštěstí můžete postarat velmi podobným způsobem.

Odstraňte staré květy a pivoňky vyživte

Jako první byste měli vzít do ruky nůžky a zbavit se všech starých květů. Pokud to totiž neuděláte, začnou se na rostlinách tvořit semena, což je zbytečně vysiluje. V našich podmínkách navíc stejně nedozrávají, takže jde o zcela zbytečný proces. A zapomenout byste neměli ani na tu správnou výživu.

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: PxHere

Zatímco v březnu a listopadu je vhodné zejména hnojení organickými produkty (kupříkladu dobře vyzrálý hnůj, kompost apod.), těsně po odkvětu je situace jiná. Vsaďte na hnojení kopřivami nebo si vyrobte zákvas ze slepičího trusu. Obojí dodá pivoňkám přesně to, co aktuálně potřebují.

Před další sezónou provzdušněte kořeny

Je to jednoduché a budete k tomu potřebovat jen trochu písku. A jak na to? Smíchejte přiměřené množství úrodné půdy s pískem. Směs poté zapracujte ke kořenům, aby došlo k jejich správnému provzdušnění. Během dalšího roku porostou vaše květiny o to lépe. Přidat můžete i granulované hnojivo s pomalým uvolňováním živin. Poté však nezapomeňte na důkladnou zálivku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomeňte ani na ochranu před mrazy

Jde o postup, který by se měl používat u všech pivoněk během prvních 7-8 let od výsadby. A poté podle potřeby. Provádí se na podzim a v zásadě nejde o nic jiného, než o přihrnutí kořenů a spodní části stonku pořádnou vrstvou hlíny. Účelem tohoto procesu je intenzivnější zakořenění keřového štěpu. Díky tomu budou pivoňky silnější a zároveň tak zabráníte jejich zplanění.

Druhá možnost se samozřejmě týká jen pivoněk dřevitých, ty jediné je možné roubovat. Pokud jim však nedopřejeme tu správnou péči, tak může bylinná podnož po nějaké době zesílit natolik, že naroubovanou část zcela potlačí. A k tomu dochází právě ve chvíli, kdy je místo štěpu umístěno příliš vysoko nad povrchem půdy.

iZdroj fotografie: Canva

Pozor si dejte i na různá onemocnění

Pivoňky všech druhů nejčastěji trápí plíseň šedá (Botrytis Paeonia nebo přímo Botrytis cinerea). Vyhovují jí především vlhká léta a způsobuje hnilobu listů. Ty nejprve zhnědnou a následně se pokryjí šedavým povlakem plísně. Nemoc postupuje rychle, proto musíte nasadit vhodné ošetření fungicidem již při prvních známkách potíží.

Nezapomeňte ani na dostatečnou zálivku

Pivoňky všeobecně nesnášejí přeschnutí a to platí i pro ty odkvetlé. Ale zalévat je doporučujeme jen od března do června. Půda musí vždy zůstat mírně vlhká, ale zároveň nesmí být přemokřená. Pozor si dejte zejména na hromadění vody na úrovni kořenů. A rostliny v květináčích každý večer vodou pouze mírně zavlažte.

Zásady péče o pivoňky v kostce

U nich ovšem s touto péči vydržte až do podzimu. A pokud bude léto opravdu suché, pak čas od času zalijte i pivoňky na záhonu. Výjimku ovšem mají nové sazenice. Ty zavlažujte během celého první roku po výsadbě, a to zejména na jaře. Pomoci jim můžete i prostřednictvím mulčovací kůry, která zabrání nadměrnému odparu vlhkosti. A mladé rostlinky tak ochráníte také před plevely.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články