Čas letí a trendy se s ním mění. Obliba dřeva a výrobků z něj ale neklesá. Má totiž řadu funkčních výhod a poskytuje těsný kontakt s přírodou. Je snad jediným materiálem, který lze použít prakticky kdekoli. Pro zachování krásy a přírodní barvy mu je ale třeba poskytnout náležitou ochranu. A přesně to nabízí různé druhy lazur, které se zpravidla nanáší nátěrem na povrch dřeva. K dispozici jsou různé druhy a každý je určen do jiných podmínek.
Podle síly ochranné vrstvy, kterou na dřevě vytvoří
Existují dva základní typy lazur. Silnovrstvá lazura se do dřeva vsakuje jen velmi málo, ale zato na povrchu vytváří ochrannou vrstvu, která vydrží dřevo chránit před vnějšími vlivy po dobu 5 – 6 let. Před dalším nátěrem je nutné ten původní odstranit. Tenkovrstvá lazura vydrží jen asi 2 – 3 roky, ale její výhodou je snadná aplikace. Vsakuje se do dřeva a na jeho povrchu zbude jen tenká vrstva. Tenkovrstvá lazura se doporučuje na nové a méně vyschlé dřevo.
Lazurovací lak – olejová lazura na dřevo
Olejová lazura je transparentní, takže dřevu zůstává přirozená kresba na povrchu. Chrání ho před povětrnostními vlivy a její ochrana je velmi účinná. Díky jejímu použití nedochází vlivem slunečního záření ke změně barvy dřeva do šedých odstínů. Lze použít i na ne zcela vyschlé dřevo. Je možné s ní pracovat i za chladnějšího počasí, ale nikdy nesmí pršet, nebo sněžit. Olejové lazury vydrží poměrně dlouhou dobu a při opakování nátěru se nemusí ten předchozí zpravidla obrušovat.
Vhodný nátěr je nakoupen, a teď do práce
Dřevo očistěte. Pokud budete renovovat nějaký starý kus, zbavte ho původního nátěru pomocí vibrační brusky, nebo smirkového papíru. Můžete klidně použít i vysavač aby jste si byli jistí, že na jeho povrchu nezůstalo ani smítko, které by výsledek hyzdilo. Vždycky je lepší natírat vevnitř. Tedy pokud je to možné a natíráte třeba nábytek. Jen tak se ubráníte dešti, nebo náhlému větru, který vám pocukruje právě natřenou plochu jemným prachem ze silnice.
Lazury se aplikují štětcem. Naneste silnější vrstvu a následně ji roztírejte po celé ploše. Většinou se do dřeva dobře vpíjí, ale kdyby přeci jen na povrchu zůstaly přebytečné kapky, včas je otřete čistým savým hadrem. V případě olejové lazury se většinou doporučuje jen jeden nátěr. Při použití těch ostatních se důsledně řiďte pokyny výrobce a dodržujete délku přestávky mezi jednotlivými nátěry. Jen tak totiž docílíte skvělých výsledků.