Jak už samotný název rostliny napovídá, kanadské borůvky mají svůj původ v Severní Americe. Stejnou rostlinu můžete také zakoupit pod označením zahradní nebo velkoplodé. Jejich plody si s těmi drobnými lesními kvalitou nezadají, a velikostí je dokonce násobně předčí. Plody kanadských borůvek mohou narůst až do průměru 2 centimetrů. Díky svému obsahu vitamínů a mnoha dalších prospěšných látek jsou označovány za superpotravinu.
Vhodné podmínky pro pěstování kanadských borůvek
Pěstování jednoho keříku nemá příliš velký význam. Borůvky jsou totiž částečně cizosprašné, a proto je pro získání dobré úrody potřeba vysadit alespoň tři rostliny různých odrůd. Prostor pro jejich úspěšné pěstování by měl být velký asi 4m². Mějte na paměti, že nyní malé rostliny dorostou i do výšky dvou metrů. Potřebují slunné stanoviště nebo jen mírný polostín. Nedostatek slunce má totiž neblahý vliv na chuť plodů i na jejich množství.
Vhodný substrát pro kanadské borůvky
Jedním ze základních požadavků této jinak nenáročné rostliny je vhodný substrát. Borůvky vyžadují pěstování v kyselé půdě. Její pH by se mělo pohybovat v rozmezí od čtyř do pěti. To zajistíte vyhloubením rašelinových jam. Velikost jedné jámy by měla dosahovat průměru 80 centimetrů a hloubky alespoň 40 centimetrů. Běžná zahradní půda je totiž pro pěstování borůvek nevhodná.
Pokud máte na zahradě půdu výrazně vápenitou, měly by být rašelinové jámy ještě o něco větší. Kromě toho je vhodné na dno jámy dát štěrk, na něj netkanou textilii a teprve na ni nasypat rašelinu obohacenou hnojivem s postupným uvolňováním živin. Před samotnou výsadbou rašelinu prolijte vodou. Pak keřík vyndejte z nádoby, rukou rozrušte kořenový bal a zasaďte ho do připravené jámy. Vhodná doba na výsadbu jsou jaro i podzim.
Pěstování kanadských borůvek
I přes vysazení rostlin do rašeliny je třeba nadále hlídat pH půdy. Pokud se začne zvedat, doporučuje se okyselení pomocí síranu amonného nebo speciálního okyselujícího hnojiva na borůvky. Vhodný je také mulč z kůry stromů, který brání růstu plevele a vysychání půdy a zároveň napomáhá k jejímu okyselení. Pro zálivku je vhodná dešťová voda, která nebyla chemicky ošetřena. Borůvky se nesmí okopávat. Narušily by se tak jemné kořeny na povrchu půdy.
Květ kanadských borůvek a jejich opylení
Borůvky kvetou na přelomu jara a léta. V květnu mohou být ještě vystaveny přízemním mrazíkům, je tedy vhodné přikrýt je na noc netkanou textilií. Borůvkové květy jsou převážné samoopylivé a jsou opylovány hmyzem, takže by si teoreticky měla jedna rostlina vystačit. Jak jsme ale předeslali na začátku, pěstování několika keřů různých odrůd a jejich vzájemné opylování přináší mnohonásobně lepší výsledky.
Jarní řez kanadských borůvek
U rostlin, které jste zasadili, se žádný řez po dobu 3–5 let neprovádí. Teprve po uplynutí této doby je potřeba rostlinu omlazovat pomocí jarního řezu. Ten se provádí na začátku března a odstraní se při něm nejstarší, poškozené a slabé výhony. Na keři by po řezu mělo zůstat asi 6–8 silných větví. Borůvky plodí nejvíce na horní třetině větví, a proto při řezu větve nikdy nezkracujeme. Správné provedení řezů zajistí větší plody.