Kdy je výhodné použít mulčovací kůru a kdy může naopak nenávratně poškodit půdu i rostliny

                   

A je to tady zase. Jako každý rok většina pěstitelů leze v okolí záhonů po kolenou a snaží se o nemožné. Na pár dní možná zbaví záhonek nežádoucího plevele, ale do dvou týdnů může začít znovu, protože se záhon opět zazelená plevelem. Pokud vás nebaví nikdy nekončící práce s plením záhonů, asi už jste objevili možnosti mulčování. Jsou situace, kdy je mulčování velmi výhodné. Existují ale i ty, kdy mulč může uškodit.

Výhody použití mulčovací kůry

Jednou z nesporných výhod použití mulčovací kůry je její obsah taninů. Taniny jsou látky, díky kterým použití mulčovací kůry omezuje růst plevele. Oddechnete si tedy od věčného kolotoče plení. Vrstva mulčovací kůry také zadržuje vlhkost a brání jejímu odpařování. Zabraňuje rovněž nepřiměřenému zahřívání zeminy a zrovna tak i zamrzání. Působí tedy jako izolační vrstva, která chrání kořeny rostliny před teplotními skoky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mulčovací kůra je organický materiál, který je pro rostliny přirozeným zdrojem živin. Postupně se rozkládá, a její spodní vrstvy tedy zároveň působí jako hnojivo. Mechanicky omezuje přístup drobných škůdců a hub ke kořenům rostlin. Rostliny, které ke svému zdravému růstu vyžadují kyselou půdu, mulčovací kůru přímo uvítají. Jejím působením totiž dochází k okyselení půdy. Její použití je tak vhodné třeba při pěstování kanadských borůvek.

Nevýhody použití mulčovací kůry

Aby záhonky vypadaly pěkně, je třeba mulčovací kůru neustále systematicky doplňovat. Jak už bylo zmíněno, jedná se o organický materiál a jeho rozkladem dochází ke ztenčování vrstvy. Rostliny, které nemají rády kyselé prostředí, nebudou při použití mulčovací kůry dobře prospívat. Některé rostliny, které jsou náchylné k houbovým chorobám, zakrytí mulčovací kůrou nesnáší dobře. Patří mezi ně například pivoňky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kde lze sehnat mulčovací kůru

Kůra a její zlomky je vlastně odpad na pile při zpracování dřeva. Pokud tedy máte v dosahu nějakou pilu, je zdaleka nejvýhodnější zeptat se přímo tam. Pokud tomu tak není, seženete mulčovací kůru téměř v kterémkoli zahradnickém obchodě. Prodává se v menších i větších baleních kolem 100 litrů. Bývá rozdělena podle velikosti kousků kůry na hrubě mletou (5–10 cm), středně mletou (1–5 cm) a jemně mletou kůru (0,1–1 cm).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak mulčovat

Mulčování se obvykle provádí při výsadbě nových rostlin, kdy se zasazená rostlina zalije a půda se přikryje netkanou textilií. Na tu se následně rozvrství několik centimetrů silná vrstva kůry. První vrstva by měla být silná alespoň 10–15 centimetrů. Pokud se rozhodnete položit mulčovací kůru kolem dříve zasazených rostlin, nezapomeňte půdu zbavit plevele. Jeho zbytky by totiž pod textilií hnily a staly by se pařeništěm různých chorob.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články