Řízkování levandule je naprosto jednoduché, jen je potřeba myslet na jednu věc, aby se celek nepokazil

                   

Konec prázdnin se nezadržitelně blíží a s ním se přibližuje i řízkování levandule. Nejideálnější čas pro rozmnožování této nádherně vonící byliny je na konci července a začátkem srpna. Tento termín je ideální pro polodřevité stonky. Ano, můžete jít do zahradnictví a pár takových levandulí si nakoupit. Na druhou stranu můžete ušetřit nějaké peníze a zadarmo si vyzdobit zahradu. Levandule je nejen krásná, ale také dokáže odehnat komáry. 

Něco málo z historie levandule

Možná jste již slyšeli, že levandule pamatuje i dinosaury? To je ovšem pouhý žert, ale říká se, že levandule je stará jako lidstvo samotné. Již staří Egypťané a Féničané odhalili její nezaměnitelně léčebné vlastnosti, které předávali po generace. Již v dávných dobách z ní dokázali extrahovat vonné silice a používat jej při balzamování těl zesnulých. Odhaduje se, že již kolem roku 600 př. n. l. byla používána v domácnostech ve Francii.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Do Česka byla tato fialová bylinka dovezena až v jedenáctém století. Od té doby si levandule vydobyla právem své vysoké postavení, a to v celé Evropě. Myslíme si, že nikdo z nás udivený není, protože když se ohlédneme za sebe, najdeme ji ve skříních, v paštikách, ve vonných polštářích, v koření, v čaji a na dalších místech, kde má své zastoupení. Levanduli můžeme najít dokonce ve svíčkách, krémech na pleť a jinde. 

Správné množení z polodřevitých řízků

V řízkování nehledejte nic složitého. Nejedná se o kdo ví jak složitý krok, který by nezvládl i začátečník zahradník. Musíte ale využít polodřevité řízky. Což pro vás jistě nebude žádná potíž. Pokud použijete přesně tuto část rostliny, získáte tak totožnou rostlinu, ze které jste se mohli těšit doteď. Velkou podmínkou pro množení levandule je, abyste si vybrali den, kdy nebude horko a nebude pálit slunce přímo na rostlinu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nyní si připravte sadbovač a substrát, který se bude skládat z poloviny písku a z poloviny substrátu vhodného pro rozmnožování rostlin. Pokud ho neseženete, pořiďte alespoň ten pro levandule. Směs písku a hlíny by tedy měla tvořit poměr 1:1. Ještě budete potřebovat ostrý nožík nebo nůžky a stimulátor růstu. Jedná se o pomocníka, který podpoří růst kořínků a rostlima tak má větší pravděpodobnost, že začne růst. 

Co přesně stříhat, a jak sázet

Nyní nadešel čas, abyste vybrali tu správnou větvičku. Jednoduše řečeno, taková rostlinka by neměla kvést, ani by neměla mít pupence pro květ. Nejlepší tedy bude, když bude mít starší lístečky, které budou krásně stříbrné a neuvadlé. Větvička by měla být na dolní části stonku mírně dřevnatá, ale přesto ohebná. Při ohnutí praskne. Takový stonek ustřihněte a očistěte od lístků. Jakmile to uděláte, měl by vám zbýt cca 10 cm dlouhý šlahounek s dřevnatější částí. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Teď je na řadě vzít si stimulátor a konec květiny do něj namočit. Do již připraveného květináče, který obsahuje provzdušněný substrát, utvořte pomocí klacíku hlubší jamku a připravenou větvičku do něj vložte. Máte hotovo, teď pouze mírně přitlačte substrát k levanduli a květináč odložte na místo, kde nesvítí slunce. Substrát by měl zůstat vlhký, ale nikoli mokrý. Již za pět týdnů budou kořínky levandule připravené na jejich trvalé místo na zahradě

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články