Zachraňte schnoucí orchidej. Pět kroků jí vrátí svěžest a vitalitu. Pokvete bohatě jako dřív

                   

Orchideje patří mezi absolutní královny domácích květin. Ne vždy se jim však na našich parapetech daří tak, jak bychom si představovali. Ovšem i když už vašemu Phalaenopsisu alias můrovci začínají schnout listy, nemusíte ještě házet flintu do žita. S trochou péče ho ve většině případů ještě můžete zachránit. A odkud tedy začít?

Odlište nemocnou orchidej od odpočívající

Mnozí pěstitelé se domnívají, že jejich orchidej strádá, pokud delší dobu nekvete. Ovšem nemusí tomu tak být. Někdy jen zkrátka a dobře potřebuje nabrat síly. Je tedy nutné rostlinu pořádně prohlédnout a pátrat po možných příznacích problémů. A na co se zaměřit? Pokud žloutne odkvetlý květní stonek, je vše v pořádku. Stačí ho zastřihnout do jedné třetiny. Někdy však seschne úplně, ale ani to nevadí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opravdu nemocná orchidej má už na první pohled zvadlé listy. Vypadají jako dehydratované, ovšem zvýšená míra zálivky obvykle k úspěchu nevede. Jasnou známkou problémů jsou také žluté, hnědé, nebo dokonce černé skvrny. Jestliže listy zežloutly zcela nebo od středu viditelně zasychají, jde o důkaz silného poškození kořenů. A takovou orchidej už někdy zachránit nelze. To však neznamená, že se o to nemůžete pokusit.

Začněte pečlivou kontrolou všech kořenů

Nejprve svou rostlinku s maximální opatrností vyjměte z květináče a prohlédněte ji. Z prostorů mezi kořeny jemně odstraňte zbytky kůry a substrátu. Nic však nedělejte násilím, kořeny se totiž často proplétají a mohli byste je poškodit. Holé kořeny jsou k ošetření vhodnější, snadněji z nich totiž můžete odstranit nemocné části.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Nemocných kořenů se bez milosti zbavte

Zdravý kořen orchideje je zelený, případně šedivý (pokud jste ji delší dobu nezalili). Takže všechny žluté nebo hnědé (či dokonce černé) musí bez milosti pryč. Pokud je to nutné, odstraňte kořen celý. A nejste-li si jeho stavem jistí, nejdříve ho nařízněte. Například pokud má šedivý kořen zelené jádro, je ještě v pořádku. Hnědé jádro značí odumření. Používejte nůžky nebo nůž, které jste předtím dezinfikovali v alkoholu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nakonec si všechny kořeny ještě jednou prohlédněte a pečlivě je prohmatejte. Pokud narazíte na podezřele měkké nebo houbovité části, odstraňte je také. Právě odtud by se totiž mohly do těla rostliny šířit patogeny a nemoci, jež by její záchranu značně zkomplikovaly. Nakonec kořeny ošetřete 3% peroxidem vodíku, ten zničí všechny choroboplodné zárodky i případný hmyz. Kořeny však nenamáčejte, jen je postříkejte.

Orchidej přesaďte do nového květináče

Jakmile máte probírku kořenů hotovou, je čas na přesazení. Pořiďte orchideji nový květináč. Musí být průhledný s dostatkem otvorů nejenom na dně, ale i po stranách. Právě tudy totiž proudí ke kořenům nezbytný vzduch a světlo. Pěstování orchidejí v barevných neprůhledných květináčích jim škodí, i když jsou tak běžně nabízeny v obchodech. Nezapomeňte, že v přírodě rostou jako epifyty na stromech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jste už předtím v květináči nějakou orchidej pěstovali, vyčistěte ho pro jistotu peroxidem vodíku a dobře vysušte. Zabráníte tak možnému přenosu patogenů, které sice zdravé orchideji neublíží, ovšem té nemocné mohou zasadit onu příslovečnou poslední ránu. Jakmile máte hotovo, vložte na dno květináče několik kousků polystyrenu jako drenáž a můžete se pustit do přesazování.

Kůra a mech stačí, substrát nepotřebujete

I když bývá v hobbymarketech často k vidění, ve skutečnosti je substrát pro orchideje spíše takovým reklamním trikem. Může za to jejich styl života, o kterém jsme se zmiňovali výše. Pokud tedy chcete své orchideji opravdu prospět, opatřete si kousky kůry (známé také jako kůrové chipsy) a mech sphagnum. Orchidej kůrou opatrně zasypte a kořeny v horní části obložte mechem. Postará se o to, aby zůstaly ve vlhku.

Podívejte se na přesazování orchideje krok za krokem

Jestliže vám po probírce z kořenů příliš nezbylo, upevněte orchidej do květináče trnem, aby zůstala vzpřímená. Nebo ji jednoduše na kůrové lůžko položte a počkejte, až zakoření. Nakonec postříkejte přesazenou orchidej trochou vody z rozprašovače a přesuňte ji na vhodné místo. Vyhovuje jí světlé okno – ovšem bez přímého slunce, které by mohlo popálit listy.

Čekejte, dokud se orchidej nevzpamatuje

Pro orchideje jsou nejvhodnější parapety oken směřujících na západ nebo na sever. Svou svěřenkyni sledujte a čas od času ji opatrně poroste z rozprašovače. Dělejte to vždy, když její kořeny zešediví. Pokud jsou zelené, má vláhy dost. A obrňte se trpělivostí. Bude trvat několik měsíců, než se objeví první známky růstu. A možná i několik let, než znovu vykvete. Za tu námahu tahle krása ale stojí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články