Maso vysušené na troud, připálené a s nalepenými zbytky z minulé grilovačky opravdu nikomu chutnat nebude. Každému se asi někdy stalo, že neodhadl dobu přípravy a maso bylo buď polosyrové, nebo naopak připálené a bez šťávy. V tomto článku zmíníme chyby, kterých se při grilování lidé často dopouští. Pokud se vám podaří tyto nedostatky vychytat, všichni vás na příští grilovačce budou vynášet do nebe.
Netrpělivost růže nepřináší aneb příprava grilování chce svůj čas
To, že budete v sobotu večer grilovat, většinou víte pár dní dopředu. Máte tedy dostatek času si připravit maso i gril. Pro dobré naložení potřebuje maso ideálně alespoň 24 hodin a pak alespoň hodinu po vyndání z lednice, než ho položíte na horkou mřížku grilu. Pokud masu tento čas nedopřejete a dáte ho na gril rovnou z lednice, upeče se jen na povrchu a jeho vnitřek zůstane syrový. Navíc teplotní šok způsobí, že maso přijde o šťávu.
Netrpělivost se nevyplácí ani při rozpalování grilu. Část lidí si totiž chce ukrátit čekání tím, že používá tekutý podpalovač. S jeho pomocí se ale uhlíky nikdy nepodaří rozpálit na správnou teplotu, a navíc hrozí, že uhlíky i dříve vyhoří, a tak nestihnete maso řádně dodělat. Pro správné rozpálení grilu si tedy vyhraďte alespoň půl hodiny před tím, než na něj budete dávat jídlo. Na podpal místo tekutého podpalovače raději využijte staré noviny.
Na vidličku během grilování zapomeňte
Cílem grilování obvykle bývá získání chutného kusu masa, které bude plné lahodné šťávy. Během prvních tří minut na grilu se povrch masa zatáhne a drží šťávu uvnitř, pokud ho ale propichujete vidlicí, abyste plátek masa obrátili, všechna šťáva postupně vyteče a vám zbude jen vysušený steak, který nikoho nenadchne. Pro manipulaci s masem na grilu používejte výhradně kovové nebo dřevěné dlouhé kleště a maso zůstane šťavnaté.
S masem nešetřete a volte správnou teplotu
Někdo krájí maso na velmi tenké plátky a ještě je naklepává. Grilování není totéž jako smažení řízků. Na grilování jsou vhodné asi 13–16 milimetrů silné plátky kvalitního masa, které nenaklepáváte. Jen tak budou plátky masa šťavnaté. Naklepáváním totiž narušíte strukturu masa, a tím je zbavíte schopnosti zadržet šťávu v sobě. Kuřecí prsa nerozřezávejte. Grilujte je tak, jak jsou.
Příliš časté obracení masa při grilování je také chybou. Maso položte na rozpálený gril a 3–4 minuty si ho vůbec nevšímejte. Během této doby se jeho povrch žárem zatáhne, udrží šťávu a bez námahy půjde lehce obrátit na druhou stranu. Na druhé straně postačí dvě až tři minuty v nejrozpálenější části grilu. Pak maso přesuňte pomocí kleští na kraj a nechte je pozvolna dodělat. Docílíte tak křupavé kůrky a šťavnatého vnitřku masa.
Vyčistím to až pak
Pokud patříte k lidem, kteří rádi odkládají nepříjemné činnosti na později, v případě grilu si to dvakrát rozmyslete. Pokud mřížku necháte špinavou do druhého dne, nebo nedejbože do dalšího grilování, dá vám její vyčištění mnohonásobně větší práci a takřka nikdy se nalepených zbytků dokonale nezbavíte. Očisty mřížky se chopte co nejdříve, dokud jsou nalepené zbytky čerstvé a poddajnější.