Rajčata pěstovaná na zahradě, ve skleníku nebo třeba na balkóně nabízejí mnohem lepší chuť a vůni, než ta, která najdeme v supermarketech. Pokud tuto zeleninu pěstujete, můžete si vytvořit zásobu semen na příští rok a ušetříte tak za sazenice z obchodu nebo trhu. Poradíme vám, jak semena správně vybírat a připravit k sázení.
Dejte si záležet s výběrem
K množení vybírejte vždy nejsilnější kusy. Sáhněte vždy po rajčeti, které roste uprostřed rostliny. Taková mají největší sílu, jsou sytě červená a jdou lehce odlomit. Rajče prohlédněte, zdali nemá nějaké vady, jako jsou skvrny. Takový plod by nemusel nést vhodná semena.
Jen kvalitní plod může vytvořit další cenné plody. Označte si vhodného kandidáta například barevnou stuhou a čekejte, než dokonale dozraje. Poté jej můžete použít k množení.
Co bude potřeba k množení
- Ostrý nůž
- Čajová lžička
- List papíru
- Malé sítko
- Pěnová houba
- Sklenice
Sklizeň
Vybrané rajče opatrně oddělte od rostliny, aby se nepoškodilo. Na prkénku ho rozkrojte na čtyři kusy, ze kterých pomocí čajové lžičky vyberte semínka a přesuňte je do síta. Propláchněte je vlažnou vodou, aby se zbavila dužinového obalu.
Čištění semen
Je možné, že semena ani po propláchnutí nebudou perfektně čistá. Vložte je tedy na pěnovou houbu a opatrně po ní přejíždějte ostrým nožem. Zbytek dužinového obalu zůstane na houbě a semena budou připravena k dalšímu kroku.
Postup můžete opakovat, dokud si nebudete jisti, že jsou semena očištěna od veškerých zbytků rajčat. Vyberte ze semen jen ta, co vypadají zdravě. Hnědé, plesnivé nebo vadné kusy odstraňte.
Sušení
Nakonec semena rozprostřete na papír, aby se vzájemně nedotýkala. Tam je nechte několik dní na vzduchu uschnout. Doporučenou dobou sušení je přibližně týden ve stínu, poté můžete rajčatová semena přemístit do textilního pytlíku.