Malinové keře vysychají z několika různých důvodů. Může se jednat o nedostatečnou agronomnickou péči, stejně jako o plísně nebo virová onemocnění. Nejlepší je zaměřit se na hlavní příznaky a podle toho poznat, o co se jedná. Poté můžete začít s potřebnými opatřeními vůči konkrétnímu problému.
Mezi nejčastější potíže patří:
- virová chloróza,
- mozaika,
- napadení houbami.
Virová onemocnění
Během virové chlorózy dochází k nerušení tvorby chlorofylu v listech rostliny, což může snížit proces fotosyntézy. U běžné chlorózy se mohou objevit žloutnoucí a vadnoucí listy a výhonky, což je způsobeno nedostatkem živin, ale také špatným počasím. Pokud se bude jednat o infekční formu chlorózy, budou ovlivněny mimo jiné i malinové bobule, které nemají čas hromadit šťávu a barvu. V takovém případě dochází k jejich okamžitému vyschnutí.
Hlavními nositeli tohoto viru a infekce jsou klíšťata a mšice. Nejlepší prevencí proti tomuto onemocnění je pořízení odrůd, které jsou proti tomu odolné, což je např. Cornwall, Collective Farm nebo Victoria. A samozřejmě byste měli pravidelně likvidovat mšice a klíšťata. Jinak se nemoci nemůžete zbavit a nedočkáte se ani žádné úrody.
Mozaiky
Při mozaikách je narušena pigmentace malinových listů i další částí rostliny a bobule nakonec vyschnou. Na listech se silně objevuje konvexní oblast, která je tenčí, deformovaná, menší a pomalu zasychá. Tento virus šíří roztoči a mšice. Proti mozaikám není žádného postřiku a postižené rostliny jednoduše musíte odstranit z místa i s kořeny. Na stejné místo můžete zasadit nové rostliny, které budete každých osm až dvanáct dní ošetřovat postřikem proti škůdcům.
Nebezpečné houby
Houby ovlivňují především kořeny, bazální místa a mladé výhonky. Pokud listy rostliny budou matné, žluté a ochablé, kůra začne praskat a bobule budou bez chuti a začnou vysychat, tak máte zaručeně problémy s infekcí některým druhem škodlivých hub. Infekce nastává, když je půda nadměrně vlhká.