Rybenky mohou ničit knihy i kožené předměty. Tyto tipy je zaručeně zlikvidují a už se nikdy nevrátí

                   

Rybenka domácí (Lepisma saccharina) je hmyz patřících do řádu Zygentoma, čeledi Lepismatidae. Řadí se mezi poměrně nenápadné domácí škůdce. Před prudkým světlem rychle utíká a neprozradí ji ani zápach nebo štípance, protože lidem nebezpečná není. Může však ohrozit vybavení vaší domácnosti. Zbavte se jí proto jednou provždy osvědčenými a jednoduchými způsoby.

V domácnosti může být nebezpečná

Živí se totiž nejrůznějšími sladkými látkami, jako je třeba škrobové lepidlo, papír ze starých knih, tapety nebo starší koberce a další tkaniny, nepohrdne však ani zbytky jídla z kuchyně. Často ji proto najdeme v antikvariátech, kde může vážně poškodit mnohé dlouho uskladněné knihy. V přírodě pak rybenka žije pod odstávající kůrou mrtvých stromů a v dalších rostlinných zbytcích.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyhovují jí tedy především špatně osvětlená místa s vysokou vlhkostí. Jde o velmi dlouhověký hmyz, dožívá se totiž od 1 do 3 let. Samice snáší v každé snůšce kolem stovky vajec. V domácnosti je najdeme především v trhlinách ve zdi a v okenních rámech. Mladé rybenky dosáhnou dospělého stádia po 1. roce života. Nevyplatí se tedy řešení vašeho problému odkládat, jinak se tento hmyz rychle přemnoží.

Začněte snížením vlhkosti

Jak jsme již řekli, rybenky vysokou vzdušnou vlhkost milují. Pokuste se ji tedy snížit nejlépe s pomocí speciálních odvlhčovačů. Zintenzivněte také pravidelný úklid a utírání prachu, a zejména knihoven, podlah sousedících s tapetami apod. Možností jsou také profesionální pasti, obsahující atraktivní návnady přírodního původu, jako jsou například sladké škroby. Rybenka se poté přilepí na lepidlo uvnitř. Pro dobrý účinek je nutné pasti pravidelně měnit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vsaďte i na ty správné vůně

Rybenky přímo nesnášejí vůni vanilky. Takže pokud je chcete ze své domácnosti vypudit, pořiďte si několik vanilkových lusků a ty nakrájejte na menší kousky. Pak už stačí je jen rozmístit na místa, kde se rybenky mohou vyskytovat a máte vystaráno. A totéž můžete udělat i se sušenou levandulí nebo citrusy, které tento hmyz také nenávidí. A nemáte-li po ruce čerstvé ingredience, použijte éterické alias esenciální oleje.

Pomůže i trik s bramborou

Nechte utrácet za drahé pasti? Vyrobte si vlastní. Nastrouhejte jednu větší syrovou bramboru a poté umístěte menší kupky dužiny na papírové podložky. Položte přes noc na místa s hojným výskytem rybenek. Ráno pasti posbírejte a zlikvidujte i s lapeným hmyzem. Opakujte pravidelně a tohoto nepříjemného společníka se rychle zbavíte. Navíc jde o metodu levnou a účinnou. Jako lepidlo pak může posloužit melasa a ocet (1:2).

Jací další nepříjemní návštěvníci s námi mohou žít ve společné domácnosti? Tady je TOP 5 nejhorších
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články