V dnešní době je zcela běžné a naprosto obvyklé, že člověku dělá společnost domácí mazlíček. A ačkoliv je soužití s těmito tvory většinou nádherné a plné lásky, jednoho dne přijde bolestivý čas rozloučení. I když je to skutečně krutá pravda, život našich miláčků ve většině případů není ani z poloviny tak dlouhý jako průměrný věk lidí. Kdy a jak však poznat, že je čas dát svému parťákovi sbohem?
Život po boku čtyřnohého přítele
Pro většinu lidí není pes nebo jakékoliv jiné domácí zvířátko pouze zvířetem, ale brzy se stává právoplatným a plnohodnotným členem domácnosti. Svému majiteli totiž dělá téměř neustálou společnost a těší ho svými kousky. Bohužel se však psi ani zdaleka nedožívají stejného věku jako jejich páníček, a toho tak jednoho dne čeká nevyhnutelné loučení.
To bývá pro většinu lidí emočně těžké a náročné a na tento den se raději ani nechtějí připravovat. Jenže je skutečně důležité sledovat zdravotní stav svého miláčka a v případě potřeby mu jeho trápení, které na sklonku života může zažívat, ukončit tím nejšetrnějším možným způsobem. Eutanazií.
Stáří, které neoddálíte
Podobně jako člověk stárnou i zvířata, bohužel však mnohem rychlejším tempem, které jim neumožňuje dosáhnout stejného věku, jako u jejich majitele. Díky dobrému životnímu stylu a správné péči se mohou dožít i více let, než bývá průměrný věk jejich plemene. Stačí jim poskytnout mimořádně vitální život plný lásky.
Přesto se však jejich stárnutí vyhnout nelze a stejně jako na nás na lidi čeká duhový most i na naše domácí mazlíčky. Pokud tedy cítíte a víte, že váš pes či jiné zvíře přichází do seniorského věku, zařiďte pro něj vše, co bude potřebovat. Stejně jako u lidí i u zvířat se s věkem mění nálady, potřeby i zdravotní stav.
Péče o zvířecího seniora
Ve většině případů jsou domácí mazlíčci s pokročilým věkem stále méně aktivní, vyhledávají spíše teplo a pohodlí a mohou mít také častější změny nálad. Kromě toho je možné pozorovat i změny stravovacích návyků, a to jak kvůli slabšímu chrupu, tak i z jiných důvodů. Vždy je tak potřeba dopřát svému parťákovi vše, co potřebuje a co mu zajistí pohodlný seniorský život. Důležité jsou také častější návštěvy veterináře, který vám podá přesnou zprávu o zdravotním i mentálním stavu vašeho zvířete.
V případě, že je vše v pořádku, stačí upravit stravu, dopřát mazlíčkovi velký a pohodlný pelíšek, omezit pohyb a procházky na takovou frekvenci, aby to vašemu miláčkovi vyhovovalo, a neustále ho zahrnovat láskou a pozorností. V případě, že se však začínají objevovat špatné zdravotní výsledky, musíte zvážit, zda nebude lepší zvířeti ukončit případné trápení a dopřát mu plnohodnotný odchod z tohoto světa.
Víte, že přišel jeho čas
I přes zdravotní testy a všechny výsledky každý majitel, který své zvíře miluje a rozumí mu, pozná, kdy se neodvratně blíží čas jeho odchodu. Většinou to tak bývá zejména v případech, kdy zvíře již nevykazuje žádné známky hravosti a aktivity, má problémy s přijímáním potravy a vody nebo také s vylučováním a inkontinencí. A samozřejmě i v případě, že se u něj začínají objevovat závažné nemoci.
Jak uspat psa doma
V tom případě je skutečně na místě neoddalovat nevyhnutelné a ukončit jeho trápení dříve, než se stane neúnosným. Pokud se tak rozhodnete, a že to nebude nic jednoduchého, lze eutanazii provést jak u veterináře na klinice, tak i v pohodlí domova, kde to zvíře zná a cítí se dobře. Také je opět dobré rozhodnout se, zda u toho chcete být s ním a doprovázet ho na jeho poslední cestě, nebo ho nebudete chtít více stresovat vlastními reakcemi a předáte ho raději do rukou odborníků.
Když už tedy přijde onen čas, zkuste se přemoci a dopřejte zvířeti to jediné, co můžete. Dejte mu lásku a pocit, že je vše v pořádku. Váš miláček tak bude moci odejít v poklidu a bez zbytečného stresu nebo strachu a vy budete vědět, že se již nikdy nemůže trápit a odchází na místo, kde všechny jeho problémy i stáří zmizí a bude opět zdravým zvířetem plným sil. On tak na vás bude dávat pozor z druhé strany duhového mostu a jednou se určitě shledáte.