Dejte na své zahradě šanci rychlerostoucím dřevinám. Už za několik let budou vypadat jako zasloužilí kmeti, a vy se tak nebudete muset dívat na prázdnou a holou pláň déle, než je zcela nezbytné. Můžete s nimi oddělit některé části zahrady nebo vsadit na jejich sílu při vybírání efektního solitéru. A jako bonus od vás nebudou vyžadovat ani žádnou zvláštní péči. Po kterých stromech a keřích tedy sáhnout?
Mezi osvědčené tipy patří:
- ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare),
- pustoryl panenský (Philadelphus virginalis),
- duranta vzpřímená (Duranta erecta),
- brslen japonský (Euonymous japonicus),
- blýskavka Fraserova (Photinia x fraseri),
- bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerassus),
- juka (Yucca desmetiana).
Ptačí zob poslouží hlavně jako plot
Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je stálezelený keř, který při dobré péči dosahuje výšky 2 až 3 metry. Pyšní se především stálezelenými listy tmavě zelené barvy. Na jaře vás potěší bílými květy s velmi příjemnou vůní, později ho ozdobí i plody. Jsou efektní, k jídlu se však nehodí. Proto byste ho neměli pěstovat na místech, kde se pohybují děti. Potřebuje zejména slunce a pravidelný sestřih a snese teploty až do -18 °C.
Nenáročný brslen potěší milovníky nevšednosti
Brslen japonský (Euonymous japonicus) je skvělým zástupcem malých, rychle rostoucích a opravdu vytrvalých stromů. Na jednom místě totiž vydrží růst dlouhou řadu let. Pokud ho necháte růst zcela volně, může dosáhnout 8 metrů na výšku, ale díky pravidelnému prořezávání mívá jen 2 nebo nanejvýš 3 metry. Potřebuje slunné místo a občasnou zálivku, protože příliš netoleruje sucho. Pyšní se mrazuvzdorností do -18 °C.
Chcete živý plot? Použijte blýskavku
Blýskavka Fraserova nebo také blýskalka (Photinia x fraseri) se tvarování řezem nijak nebrání. Ba naopak jí přímo prospívá. Skvěle se tedy hodí pro vytváření živých plotů. Může dosáhnout výšky 3–4 metry a milovníkům estetiky nabídne kopinaté, lesklé světle zelené listy. Ještě efektnější je její odrůda „Red Robin“, známá svým červeným zbarvením. Potřebuje slunné místo a občasnou zálivku. Mrazy snáší bez další péče až do -12 °C.
Falešný jasmín zahradu provoní
Jeho správné botanické jméno je pustoryl panenský (Philadelphus virginalis). Jde o stálezelený keř (leckdy však připomíná spíše strom) dosahující výšky až tří metrů. Jeho okrasná hodnota spočívá především v jeho květech – ty jsou bílé, velké a velmi voňavé. Objevují se v létě a díky nim se pustoryl řadí i mezi medonosné rostliny, takže na vaši zahradu spolehlivě přitáhne včely. Potřebuje slunce a v prvních letech i vydatnou zálivku.
Juka jako jedinečná exotická kráska
Naším dalším tipem je mrazuvzdorná juka (Yucca desmetiana). Jde o rostlinu vysokou asi 3–4 metry, která může na zahradě plnit stejnou funkci jako tradičnější keře. Klidně ji tedy použijte jako nízký živý plot či jako solitéru. Ale dařit se jí bude i v květináči. Snadno odolává suchu, takže vyžaduje pouze příležitostnou zálivku. Během léta vás pak potěší vysokým květenstvím bílých zvonkovitých květů. A bez zakrytí vydrží mrazy až do -5 °C.
Duranta jako exotická ozdoba zahrady
V našich krajích zatím duranta vzpřímená (Duranta erecta) příliš známá není. A to je rozhodně škoda, protože vypadá opravdu efektně. Potěší zejména svými květy, které mohou být modré, bílé nebo fialové. Ale pozor, listy a plody jsou jedovaté, takže je vždy udržujte mimo dosah dětí nebo domácích zvířat. Duranta pro svou spokojenost potřebuje dostatek slunce a dobré zazimování. Hodí se spíše pro hrnkové pěstování, snáší totiž teploty pouze okolo -1 °C.
Bobkovišeň potěší milovníky keřů
V parcích si mimo období květů můžeme bobkovišeň lékařskou (Prunus laurocerassus) splést s rododendrony (což bývá zdrojem mnoha nepříjemných krádeží). Tahle rostlina má však docela jinou přednost – doslova totiž miluje prořezávání. Takže i když jsou ve volné přírodě bobkovišně stálezelenými stromy s výškou 6–8 metrů, ve skutečnosti se spíše používají jako keř. Na zahradě vás potěší velmi voňavými hrozny bílých květů.
Ale pozor – je to opravdu jedovatá rostlina. Nejedlé jsou nejenom její listy, ale i plody černé a červené barvy. Pozor tedy na to, aby se k ní nedostala domácí zvířata nebo děti. Pro svou spokojenost vyžaduje přímé sluneční světlo a pravidelnou zálivku. Je také skvěle mrazuvzdorná, vydrží až -15 °C. A i ona se samozřejmě vyznačuje velmi rychlým růstem, takže pokud ji nějaký čas necháte bez prořezu, nebudete se stačit divit.