Nedovolte plevelu, aby uzurpoval vaši zahradu. Použijte obyčejnou ingredienci ze spíže a už nikdy nebude mít šanci

                   

Existuje mnoho způsobů, jak se vypořádat s obtížným plevelem na zahradě. Obvykle je nutné na konkrétní lokalitě vytvořit takové podmínky, které jsou pro normální vývoj rostlin nepříznivé. Další možností je také ošetření trávníku či záhonu speciálními přípravky nebo použití podomácku vyrobených prostředků na hubení plevelu. Dnes se zaměříme na tu třetí možnost. Ekologicky je nejpřívětivější, ale k efektivnímu působení potřebuje čas.

Vytrvalý plevel odradí změna prostředí

Pokud se potřebujete zbavit těchto nežádoucích návštěvníků na konkrétní ploše, snažte se v první řadě předejít tomu, aby se zde plevel vůbec usadil. Lze to udělat i bez poškození půdy, a to jednoduše tak, že vytvoříte prostředí, které nebude podporovat jeho růst. Možné je také mechanicky odstranit kořeny rostlin a kontrolovat jejich opětovný výskyt. Dobrým tipem je v tomto ohledu mulčování. Když totiž plevel ztratí zdroj světla, zahyne.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

K zakrytí záhonu použijte třeba smotky slámy, spadané listí, kůru apod. Většina plevelů pro svůj rozvoj potřebuje kořeny rostoucí v hloubce asi 20–25 cm. Takže přítomnost další vrstvy mulče na povrchu substrátu časem způsobí, že všechny části rostliny uhynou a nebude hrozit opětovné zaplevelení takto ošetřených ploch. Vhodné je také ruční vytažení kořenů, a to zejména na podzim po odstranění mulče.

Pomoci mohou vhodní rostlinní kandidáti

Totéž je možné provést i brzy na jaře, ovšem pouze na malém pozemku. Pečlivě vykopejte všechny zbytky kořenů a můžete začít s výsadbou nebo výsevem. Pokud však už předem víte, že bude konkrétní část zahrady ležet ladem, nedejte plevelům šanci se vrátit. Místo toho na záhonu vysejte třeba rychle rostoucí hrášek, kukuřici, vojtěšku, jetel, hořčici, slunečnici nebo fazole. Nedají plevelům šanci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidové prostředky pro odstranění plevelu

Mezi nejznámější plevel patří třeba pampeliška alias smetanka lékařská nebo kopřivy. A jak si s nimi poradit? Sázkou na jistotu je sůl, lze ji však použít pouze v místech, kde v příštích letech neplánujete pěstování žádných jiných plodin. Nesvědčí totiž ani jim. Jednoduše ji rozpusťte ve vodě a nastříkejte na konkrétní místo. Díky dešti nebo pozdější zálivce se vsákne do půdy, kde zcela zničí kořeny i výhonky plevelů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším osvědčeným tipem je jedlá soda. I ona se hodí spíše k odstranění plevelu kolem záhonů nebo třeba mezi dlaždicemi na dvoře – tedy všude tam, kde zkrátka a dobře nesmí růst vůbec nic. Při aplikaci na malé ploše vám pomůže i ethylalkohol. Použijte ho ředěný s vodou v poměru 1 : 10 a zalijte všechna místa, odkud chcete plevel vystrnadit. Dalším rostlinám však nijak vadit nebude, jedinou podmínkou je jeho použití minimálně měsíc předem.

Nejčastější plevel vyhubíte octem

Vsadit lze i na účinnou směs octa, pracího prášku a soli. A jak ji připravit? Budete potřebovat:

  • ocet (15–20%) v množství asi 4 litry,
  • 1 polévkovou lžíci pracího prostředku,
  • jeden šálek soli.

Vše důkladně promíchejte a poté aplikujte na záhony, trávu nebo jiné vhodné plochy. Ovšem pouze za bezvětrného počasí a bez rizika hrozícího deště, jinak budete muset aplikaci opakovat.

Prací práše použijte pokud možno ekologický, nepřinesete si tak na zahradu žádnou chemii. Lépe se rozmíchává ten tekutý, i když v případě nouze lze použít i sypaný. A pamatujte si, že tento prostředek platí na všechny druhy plevelů, a to i na ty nejodolnější. Jeho aplikaci stačí opakovat každé dva nebo tři týdny a brzy se těchto nežádoucích návštěvníků z rostlinné říše zbavíte nadobro. Však uvidíte.

Vyzkoušejte hubení plevelu octem. Po několika aplikacích zmizí i ty nejodolnější druhy a vaše zahrada bude zase čistá
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články